Çocuk istismarına medyanın yaklaşımı

MTM, sağlıklı bir nesil yetiştirmenin önündeki büyük engellerden biri olan “çocuk istismarı”nın medya yansımalarını mercek altına alarak, Türkiye’nin son beş yılda ortaya nasıl bir tablo koyduğunu tespit etti.

22.04.2011 - 00:00 | MediaCat

23 Nisan Çocuk Bayramı, çocuk gelişiminin ve haklarının gündeme geldiği günlerden biridir. Konuyla ilgili çeşitli seminerler, etkinlikler yapılır, tüm gelişmeler medyada geniş yankı bulur. MTM, sağlıklı bir nesil yetiştirmenin önündeki büyük engellerden biri olan “çocuk istismarı”nın medya yansımalarını mercek altına alarak, Türkiye’nin son beş yılda ortaya nasıl bir tablo koyduğunu tespit etti.

Çocuk istismarı haberlerinde rekor artış

MTM’nin 2006-2010 yıllarını kapsayan beş yıllık analiz raporuna göre, gazete ve dergilerde, çocuk istismarı ile ilgili toplam 4 bin 42 adet haber/yazı yayınlandı. 2006 yılında konuyla ilgili sadece 339 haber yapılırken, bu sayı 2010 yılında ise dört katından fazla artış göstererek, 1405 habere ulaştı.

Beş yıllık süreçte, basında yer alan haberlerin yüzde 38 oranındaki en büyük dilimi, çocuk istismarını engellemeye ve iyileştirmeye yönelik çalışmalar ile ilgili haberlerden oluştu. Haberlerin yüzde 22’si ise istismara uğrayan çocuklar ile ilgili üçüncü sayfa haberleriydi. Basının en çok yer verdiği konu başlıklarından bir diğeri ise bu alanda yapılan çeşitli araştırmalar olurken, doktorların ve sosyologların konuyla ilgili açıklamaları ve uyarıları da basında sıkça yer aldı.

Basının konuya hassasiyeti aldı

Aynı araştırma raporuna göre, çocuk istismarını engellemeye yönelik çalışmalara yer verilen haber sayısı, özellikle 2010 yılında büyük bir yükseliş gösterdi. Konuyla ilgili haberlerin sayısında, 2006 yılına oranla beş buçuk kat artış yaşandı.

İstismar edilen çocuklar ile ilgili üçüncü sayfa haberleri ise, yıldan yıla düzenli olarak artış gösterdi. Vaka haberlerinin basında haber rekoru kırdığı yıl ise 2009 yılı oldu. Aynı raporun sonucuna göre, 2010’da bu tür haberlerin sayısı 2006 yılına oranla 4,5 kat artarken, konuyla ilgili uzmanların açıklamaları da, özellikle 2010 yılında basında sıkça yer buldu.

STK’lar istismarı önlemek için harekete geçti

MTM’nin, son beş yılda, basına yansıyan tüm haber ve yazıları inceleyerek oluşturduğu detaylı analiz raporuna göre, sivil toplum kuruluşları, çocuk istismarını engellemeye ve iyileştirmeye yönelik düzenli çalışmalarıyla, basının ilgi alanındaydı. Öyle ki, STK’ların konuyla ilgili çalışmaları, beş yıllık sürecin üç yılında, devletin yaptığı çalışmalara oranla çok daha yüksek yansıma buldu. Çocukları koruyamadığı eleştirileri ile sıkça karşı karşıya kalan devlet kurumları, 2010 yılında yaptıkları çeşitli çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekti. Konu, basında da çeşitli tartışmalar ile yıl boyunca geniş yansıma buldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.