Yeni yaklaşım, doğru personayı yakalamak

CMO Perspektifi'nde bu ayki konuğumuz Sahibinden.com CMO'su Boğaç Göncü.
16.03.2017 - 16:07

“Mobil teknolojilerin gelişimi büyük veri ve yapay zekâyla birleştiğinde, artık sadece doğru kişiyi yakalamak değil, kişisel verilerin gizliğine ve mahremiyetine uygun şekilde doğru personayı yakalamak yeni yaklaşım olacak” diyor Sahibinden.com CMO’su Boğaç Göncü.

MediaCat olarak her ay farklı bir konuk yazarı ağırladığımız CMO Perspektifi köşemizde bu ay, e-ticaretteki trendlerle birlikte yeni yaklaşımları mercek altına aldık.

Yeni yaklaşım, doğru personayı yakalamak

Yeni yaklaşım, doğru personayı yakalamakÜlkemizde son yıllarda gerçekleşen fiber internet ve 4.5G altyapı yatırımları ile akıllı cihazlardaki artış, çoğumuzu kesintisiz şekilde internete bağladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2016 3. Çeyrek Pazar Verileri Raporu’na göre genişbant internet abone sayısı, 59,1 milyonu (49 milyon mobil, 10,1 milyon sabit) aşmış durumda. Ama nüfusa oranladığımızda Türkiye’de sabit genişbant internet penetrasyonu yüzde 12,9 iken OECD’de yüzde 29; mobil genişbant penetrasyonu da Türkye’de yüzde 62,2 iken OECD’de yüzde 90,3 seviyesinde. Bu da büyüme adına ilk parametre olan mobil genişbant aboneliğinde gidecek yolumuz olduğunu gösteriyor.

E-ticaretin perakendedeki payı yüzde 2

Kişilerin genişbant internet kullanımlarına baktığımızda ise, iletişim ve sosyal medya ihtiyaçlarının karşılanmasını alışveriş ihtiyacının takip ettiğini görüyoruz. E-ticaret, 7/24 kullanıma açık olmasının yanı sıra özellikle karşılaştırma ve keşfetme davranışlarını ciddi şekilde tetiklerken markalara ve pazaryerlerine getirdiği hacim, maliyet avantajı ve rekabetin etkisiyle indirimli fiyatlarla ekonominin gelişimine katkı sağlıyor.

Bu sebeplerle e-ticaret dünyada ve ülkemizde büyük bir sektör haline geldi ve her sene büyümeye devam ediyor. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan 2015 E-ticaret Raporu’na göre, Türkiye’de e-ticaret pazarı 2015 yılında yüzde 31 büyüyerek 24,7 milyar TL’ye ulaştı. Pazarın 2016’da yine yüzde 30’a yakın büyümesi bekleniyor. Gelişmiş ülkelerde toplam perakende içerisinde e-ticaret payı yüzde 7 seviyelerinde iken ülkemizde bu oran geçtiğimiz yıl daha yüzde 2 seviyesine ulaştı. Dolayısıyla büyüme için ikinci önemli parametre olan harcama davranışlarına baktığımızda, burada da gidecek çok yolumuz olduğunu görüyoruz.

Yeni kavram: data stream mining

Mobil, günlük hayatımızda olduğu gibi, e-ticarette de önemini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Mobil teknolojilerin gelişimi büyük veri ve yapay zekayla birleştiğinde, artık sadece doğru kişiyi yakalamak değil, kişisel verilerin gizliğine ve mahremiyetine uygun şekilde doğru personayı yakalamak yeni yaklaşım olacak. Bir başka deyişle artık kim olduğunuzla değil an itibarıyla hangi ruh halinde olduğunuzla ilgileneceğiz. Zira sizin hakkınızda sahip olduğumuz verilerin hukuka uygun şekilde edinilmesi bir yana, güncel ve geçerli olması çok önemli ki bu da artık bizi yeni bir kavramla tanıştırıyor: data stream mining (veri madenciliği). Yeni hedefleme platformlarıyla birlikte (DMP ve DSP gibi) veri madenciliği ve hedefli kampanya yazılımları hızla hayatımıza girmeye başladı. Bunun için son kullanıcı deneyimiyle birlikte kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri de her açıdan incelememiz ve farkı burada yaratmamız gerekiyor.

Organik trafiğin önemi

E-ticaret ve ilancılık iş alanında arama motoru optimizasyonu ile kazanılan organik trafik, hem doğru kitleyi hedeflemede hem de kârlılıkta çok önemli yer tutuyor. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarını Google’ın kalite yönergelerine uygun şekilde yürütmek, listeleme sayfalarının kolaylıkla taranıp endekslenmesini sağlamak temel konular. Google’ın çıkardığı yenilikçi uygulamalar, App Store optimizasyonu ve mobil uyumluluk gibi mobil odaklı yaklaşımlar da önem verdiğimiz konuların başında geliyor.

E-ticarette son kullanıcı memnuniyeti sadece tasarım ve deneyimden ibaret değil. Kargo ve teslimat süreci de işe dahil oluyor. Bu sebeple son kullanıcının platformun süreçlerini öğrenmesi ve ürünü kargodan teslim alma anında kontrol etmesi çok önemli. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından devreye alınması beklenen “Güven Damgası Sistemi” (GDS) de üzerinde durulması gereken bir konu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.