MediaCat

Cinsiyetçilik karşıtı bir klavye uygulaması

Plan International, cinsiyetçi sözcükleri “doğruları” ile değiştirme niyetinde.

Cinsiyetçilik karşıtı bir klavye uygulaması

Bir tarafta “Babasının tatlı kızı!”, diğer tarafta “Aslan oğlum!”… Kültürden kültüre tabii ki farklar mevcut fakat insanların kız ve erkek çocukları ile iletişim kurarken kullandığı sözcükler, bilincinde olmasalar bile, cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretilmesinde önemli rol oynuyor. Çocuk haklarının geliştirilmesi ve kız çocuklarına eşit fırsatlar sunulması için 71 ülkede faaliyet gösteren Plan International ise cinsiyet eşitsizliğini yeniden üreten dil kökenli bu faktöre karşı mobil bir uygulama ile meydan okuyor.

Plan International’ın Samsung Electronics Nordic ile birlikte geliştirdiği Sheboard adlı klavye uygulaması, cinsiyetçi söylemin kırılması ve kız çocuklarının özgüveninin artırılması için basit bir yol izliyor. Kullanıcılar kız çocuklarına bir şey yazacağı zaman, uygulama onlara özgüven artırıcı sözcükler öneriyor ya da cinsiyetçi sözcüklere eşitlikçi alternatifler sunuyor. Plan International, cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretimine dair bariz örnekler sunduğu reklam filminde, uygulamanın da yardımıyla, cinsiyetçi sözcükleri eşitlikçi olanlarla değiştiriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.