MediaCat

Çinlilerin tweetleri devlet güvencesinde

Çin’de Twitter erişiminin yasaklanması üzerine, kullanıcılar aynı işleve sahip Weibo’ya talep göstermeye başladı.

Çinlilerin tweetleri devlet güvencesinde

Çin’de Twitter erişiminin yasaklanması üzerine, kullanıcılar aynı işleve sahip Weibo’ya talep göstermeye başladı. Ne var ki, Weibo’da kullanıcılar özgürce düşüncelerini paylaşırken sansürün gölgesi de üstlerinden eksik olmuyor.
 
Merkezi Pekin’de bulunan Sina adlı internet şirketina ait Weibo iki yıldır faaliyette ve gittikçe daha da popüler hale geliyor. Şirket verilerine göre halihazırda 250 milyon kullanıcıları var ve günde yaklaşık 80 milyon mesaj yayınlıyorlar. Çinli oyunculardan, politikacılara, Tom Cruise gibi Hollywood yıldızlarından, IMF Başkanı Christine Lagarde’a kadar birçok tanınmış şahsiyetin de Weibo hesabı bulunuyor. Bu kullanıcılar şirket için önemli. Çünkü tanınmış isimler Weibo kullandıkça, Weibo’nun Çin’deki değeri de artıyor.

Weibo’da kullanıcıların gündeminde film yıldızları, müzik ve spor gibi konuların yanı sıra güncel olaylar da yer alıyor. Çoğu zaman gündelik yaşama dair hararetli tartışmalar yürütülüyor, kimi zaman da eleştirilerin odağına devlet yerleştiriliyor. Örneğin 40 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından milyonlarca kullanıcı, yetkilileri sorumlu tuttuğu mesajlar atmıştı. Basın organları bu mesajları gündeme taşırken, yönetim ise hararetlenen tartışmaları kontrol altına almaya çalıştı.

Devlet kontrolü yoğun olduğu için, Weibo üzerinden açılan tartışma ateşi kolayca söndürülüyor. “Yönetime yönelik eleştiri mesajlarının birçoğunu olduğu gibi bırakıyoruz. Weibo’da yönetimin eleştirildiği birçok mesaj okuyabilirsiniz. Ancak aralarında radikal mesajlar olduğunda, devreye giriyoruz” diyen Weibo’nun şef editörü Chen Tong, Weibo’da yönetimi hedef alan mesajlarlarda sınır aşıldığında, sansür mekanizmasının devreye girdiğini belirterek, Weibo’nun da Çin’deki yasalara uymak zorunda olduğuna dikkat çekiyor.

Sina internet şirketi sadece radikallerle değil aynı zamanda şaibeli mesajlarla da mücadele ediyor. Şirket, şaibeli olduğuna kanaat getirdiği bir mesajın üzerine, "bu haber yanlıştır" ibareli bir yazı ekliyor ve kullanıcıdan bu mesajı silmesi talep ediliyor. Şirket, denetimleri artırabileceği yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Sina, yönetim karşıtı aşırı görüşler karşısında, kullanıcıların hesaplarını bloke etme hakkına da sahip. Deutsche Welle Çince Servisi’nin kullanıcı hesabı da sık sık bloke edilen hesaplar arasında yer alıyor. Her ne kadar son dönemde hesaplar bloke edilmese de mesajlar sayfaya gecikmeli yansıtılıyor.

Çinli blog yazarı ve internet uzmanı Michael Anti “Halkı, az da olsa düşüncelerini özgürce söyleyebilecekleri, öfkelerini gösterebilecekleri bir mecraya yönlendiriyorlar. Ancak Weibo da dahil mesaj paylaşımını kontrol edip öfkenin kendilerine yönlenmesini engellemeye çalışıyorlar” sözleriyle Pekin yönetiminin Weibo’yu, halkın biriken öfkesini bir nebze olsun dindirecek bir araç olduğu için tolere ettiğine dikkat çekti.

Pekin yönetimi, Weibo’yu kendi çıkarları için de kullanıyor. Yetkililer ve partinin uzman kadrosu Weibo üzerinden propoganda yaparak, seçmenin nabzını tutuyor. Weibo üzerinden yayınlanan mesajlar, yolsuzlukla mücadelede de fayda sağlıyor. Paylaşımlar sayesinde kamuoyu birçok olaydan haberdar ediliyor. Michael Anti, bu nedenle de yerel yönetimlerin Weibo’dan çekindiği görüşünde.

Sansürün gelecekte daha da artacağı tahmin ediliyor. Pekin yönetimi geçen ekim ayında, sosyal paylaşım ağlarını daha sıkı denetleyeceğini ve içerikleri Komünist Parti’nin çizgisine daha uygun hale getireceğini duyurmuştu. Tabii tüm bu kontrollerin Weibo’yu da etkilemesi bekleniyor.

(Deutsche Welle Türkçe)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.