Çin’de telefon şaşkını yayalara özel şerit

Telefonundan kafasını kaldıramadığı için diğer yayaları rahatsız edenlere ilginç çözüm.

16.09.2014 - 15:35 | Ali Kuru

Çin'de telefon şaşkını yayalara özel şerit

Kalabalık kaldırımda çalan telefonuna sağını solunu kontrol etmeden birden durarak cevap veren, sonrasında da konuşmanın ritmine dalarak kendi etrafında daireler çizmeye başlayan ve yaya trafiğini altüst eden birisine illaki rastlamışsınızdır. Ya da telefonlarından kafalarını kaldıramadıkları için ruhsuzca dolaşırken aniden birbirlerine çarpan iki kişiye…

Çin'de telefon şaşkını yayalara özel şerit

Dünyanın en kalabalık ülkesi olma unvanını kimsenin elinden alamayacağı kesin olan Çin‘in de hemen tüm İstanbulluların aşina olduğu bu durumdan canı yanmış olsa gerek, ülkede trafikte akıllı telefon kullanımının sadece sürücüler için değil, yayalar için de problem olduğu kabul edilerek ilginç bir çözüm geliştirilmiş. Ülkenin Güney Batı’sında yer alan büyük kentlerinden birisi olan Chongqing‘de bir kaldırımda, yürürken telefonlarını kullanmak isteyenler için özel bir şerit oluşturulmuş.

Çin'de telefon şaşkını yayalara özel şerit

Gerçekten işlevsel bir alan olmaktan çok yayalara kafaları telefonlarına gömülü bir şekilde yürümenin de kazalara neden olabileceği gerçeğini hatırlatmayı amaçlayan şerit sadece 50 metre uzunluğunda. Kentin eğlence merkezinde yer alan bölgede söz konusu kaldırımın da içerisinde bulunduğu alanı yöneten Meixin Group’un Associated Press’e konuşan pazarlama sorumlusu Nong Cheng, özel kaldırım şeridi fikrinin daha önce National Geographic için Washington, ABD’de gerçekleştirilen deneysel bir uygulamadan ilham aldıklarını söylüyor.

Kaynak: AP

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.