MediaCat

ChatGPT İtalya’da yasaklandı

Kararın nedeni veri gizliliği endişeleri.

ChatGPT İtalya’da yasaklandı

İtalya ulusal veri koruma kurumu, veri ihlali ve chatbot’u eğitmek için kişisel verilerin kullanılmasının yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle ChatGPT’yi yasaklayacağını açıkladı.

Bugün yapılan açıklamada kararın gizlilik endişesi nedeniyle alındığı belirtilerek, ChatGPT’ye erişimin derhal kesileceği ve ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI hakkında soruşturma başlatılacağı ifade edildi. Erişim yasağı, şirket Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uyana kadar geçerli olacak.

ChatGPT algoritmalarını eğitmek için kullanılan kişisel verilerin topluca elde edilmesi ve saklanmasını haklı çıkaracak yasal bir dayanağın olmadığını belirten kurumun iddiasına göre söz konusu veriler aynı zamanda yanlış işleniyor.

Kurum, bazı ChatGPT kullanıcılarının diğer kullanıcıların sohbet başlıklarını görmelerine neden olan bir hatadan kaynaklanan veri ihlaline de dikkat çekti. OpenAI CEO’u Sam Altman bu hatayı ciddi bir mesele olarak değerlendirmiş ve iki gün sonra paylaştığı tweet ile kendilerini çok kötü hissettiklerini ifade etmişti.

Kurumun dikkat çektiği bir diğer nokta ise yaş sınırlamasıyla ilgili. ChatGPT’nin hizmet koşullarında 13 ve üzeri yaştakilere yönelik olduğu ifade edilse de kuruma göre bunun sağlanması için herhangi bir kontrol bulunmuyor.

OpenAI’ın kurumun endişelerini gidermek için hangi önlemlerin alındığını göstermek için 2o günü bulunuyor. Aksi taktirde şirket 20 milyon euro para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.