Carlsberg, Türk Tuborg’u satıyor

Carlsberg, Türk Tuborg’un satışı için Romanya ve İsrail’deki ortağı CBC Group ile nihai görüşmelere...

26.05.2008 - 09:58 | MediaCat

Biraya uygulanan vergiler ve rekabetten bezen Carlsberg, Türkiye pazarından çekilme kararı almasının ardından, Türk Tuborg’un satışı için Romanya ve İsrail’deki ortağı CBC Group ile nihai görüşmelere başladığını açıkladı.

Carlsberg Breweries tarafından Türk Tuborg’a gönderilen açıklamada, CBC Group’un hukuki inceleme çalışmasını tamamladığı ve nihai anlaşmalara ilişkin müzakerelerin başladığı bildirildi. Carlsberg’in Türk Tuborg’a gönderdiği açıklamada, işlemin ayrıntılarının söz konusu nihai anlaşmalara tabi olarak belirleneceği kaydedildi.

Pazardan çekilmeyecek

Türk Tuborg’dan yapılan açıklamada ise Carlsberg ve Tuborg markalarının bu görüşmelerden alınacak sonuçlardan etkilenmeyeceği ve her iki markanın da Türkiye pazarından çekilmesinin sözkonusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: “CBC Group Carlsberg’in Romanya ve İsrail’daki iş ortağı olup faaliyet gösterdiği ülkelerde Carlsberg ve Tuborg markalarının üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir. Yapılan görüşmelerden ve alınacak herhangi bir neticeden Carlsberg ve Tuborg markaları etkilenmeyecektir. Bu markaların Türkiye pazarından çekilmesi söz konusu değildir. Olası hisse senedi değişiklikleri sonucunda bile Carlsberg-Tuborg markaları Türk bira pazarında yer almaya devam edecek.”

<b<Satın aldığından beri zararda

Carlsberg, satın aldığı günden beri zarar yazan Türk Tuborg’daki yüzde 95.65’lik hissesini Romanya ve İsrail’deki ortağı CBC Group’a satma kararı almıştı. Türkiye’de 1.6 milyar dolarlık bira pazarının Efes Pilsen’den sonra ikinci büyüğü Türk Tuborg, 2001 yılında yaşanan kriz sırasında Yaşar Holding tarafından Danimarkalı Carlsberg’e devredilmişti. Carlsberg, 57.3 milyon dolara satın aldığı Türk Tuborg için bugüne kadar 220 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Ancak 2000 yılından bu yana zarar yazan şirketin toplam zararı 367.1 milyon YTL’yi buldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.