Türk markaları satış tekliflerine açık

Nielsen'in anketinden patronların şirketlerini satmaya hazır olduğu sonucu çıktı. 2007 yılında yüzde 68 olan 'global bir oyuncuya satarım' diyenlerin...

26.05.2008 - 10:12 | MediaCat

Nielsen’in anketinden patronların şirketlerini satmaya hazır olduğu sonucu çıktı. 2007 yılında yüzde 68 olan ‘global bir oyuncuya satarım’ diyenlerin oranı yüzde 78’e çıktı.

Soysal Danışmanlık tarafından düzenlenen Liderler Konferansı öncesinde bu yıl da perakende şirketlerinin bugüne ve geleceğe bakışlarını ortaya koyan bir anket düzenlendi.

Araştırma şirketi Nielsen’in Soysal adına düzenlediği ankette şirketlere “Global bir oyuncudan iyi bir teklif alsanız şirketinizi satar mısınız?” diye soruldu. Geçtiğimiz yıl aynı soruya yüzde 68 oranında “Evet” diyen şirketlerin oranı bu yıl yüzde 78’e çıktı. Nitekim Berlin’de bir araya gelen perakendecilerle de konuştuğumuzda herkes alışveriş merkezlerinin sayısının artmasıyla yaşanan hızlı büyümenin talebin aynı oranda büyümemesiyle şirketleri sıkıştırdığının altını çizdi. İşte bu yüzden şirketlerin yüzde sadece yüzde 22’si “Bu şirketi satmam” diyebildi.

Şirketi yabancı bir fona ya da şirkete satma konusunda bu kadar yüksek oranda bir isteklilik varken perakendeciler bu konudaki en büyük endişelerini, “Biz fiyatımızı ve değerimizi hangi somut kriterlere göre muhtemel alıcıya deklare edeceğiz, sorun burada” sözleriyle dile getirdiler.

Perakendecilere ankette sorulan diğer bir soru da “Size göre gelecek 12 aylık dönemde ülkemizin ekonomisi nasıl olacak?” idi. Bu soruya verilen yüzde 62.5 oranındaki “Pek iyi değil” cevabı da patronların şirketlerini niçin satmak istediklerini açıklayan bir bulgu oldu. Aynı soruya “Kötü” diyenler yüzde 9.4 olurken yüzde 3.1 gibi küçük bir oran da “Mükemmel” diyerek iyimser bir tavır sergiledi.

Kaynak:www.sabah.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.