Cannes’ın en iyileri görücüye çıktı

86 ülkeden 22 bin 652 çalışmanın yarışacağı 56'ncı Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali'ne reklam ajanslarının gönderdiği çalışmalar...

09.06.2009 - 15:41 | MediaCat

86 ülkeden 22 bin 652 çalışmanın yarışacağı 56’ncı Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’ne reklam ajanslarının gönderdiği çalışmalar Doğan Medya Center’da düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Festivale Türkiye’den 253 çalışma katılacak.

Milliyet Gazetesi’nin Türkiye’de 2002 senesinden beri temsil ettiği, 21-27 Haziran’da 56’ncısı gerçekleştirilecek Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’ne network ajanslarının dünya çapındaki ofislerinden yarışmak üzere gönderilen çalışmalar Doğan Medya Center’da düzenlenen bir toplantıda değerlendirildi.

Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘2009 Cannes Lions’a Gitmeden Önce En İyiler’ temalı toplantıda network ajanslarının Türkiye ofislerinden kreatif direktörler çalışmaları çeşitli reklam ajansların yaratıcı, strateji ve müşteri ilişkileri gruplarından davetlilerle paylaştılar. Toplantıya Alice BBDO’dan Ali Göral, Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’den Atakan Sevgi, Lowe İstanbul’dan Emre Noyan, Grey İstanbul’dan Engin Kafadar ve DDB&Co’dan Karpat Polat sunumlarıyla katkıda bulundu. Sunumlarda ajansların Güney Amerika ve Asya ofislerinden yarışmaya gönderilen çalışmaların ağırlıklı olarak beğenildiği dikkati çekti.

Cannes Lions’ta 86 ülkeden 11 kategoride 22 bin 652 çalışma yarışacak. Festivale katılımın en yoğun olduğu ülkelerden ABD, Almanya, Brezilya, İngiltere ve İspanya’dan gönderilen çalışma adetlerinde 2008’e göre bu sene yüzde 44’e varan düşüşler yaşandı.

Çalışmaların sayısı arttı

Buna karşılık, Türkiye’den gönderilen çalışmalar ise 253 adetle geçen yıla göre yüzde 11 arttı.

Basın kategorisi her yıl olduğu gibi bu sene de Türk ajanslarının en fazla rağbet ettiği kategori oldu. Bu kategoriye Türkiye’den 119 çalışma gönderilirken, açıkhava dalındaki çalışma adedi yüzde 69 artarak 44’e ulaştı. Bu yıla festivalde yarışma kapsamına ilk kez alınan halkla ilişkiler kategorisine katılan toplam 431 çalışma arasında ise Türkiye’den 5 çalışma bulunuyor. Türkiye, Cannes Lions’un diğer kategorilerinden internet’te 24, tasarımda 1, filmde 14, medyada 23, promosyonda 5, radyoda 11 ve titanyum aslanlarında 1 çalışma ile yarışacak.

2009 Cannes Lions dijital seminerleri

22 Haziran – Twitter kurucu ortağı Biz Stone.


24 Haziran – Microsoft CEO’su Steve Balmer.


24 Haziran – R/GA CEO’su Bob Greenberg ve HP CMO’su Michael Mendenhall


25 Haziran – Obama’nın Kampanya Müdürü David Plouffe ve DDB Worldwide Başkanı Bob Scarpelli.


26 Haziran – Publicis CEO’su Maurice Lévy ve Google CEO’su Eric Schmidt.

Obama’nın kampanya müdürü de katılıyor

Festivalde 53 seminer arasında online ve sosyal medya oturumlarına katılacak konuşmacılar arasında ünlü isimler dikkati çekiyor.

2009 Cannes Lions’da ‘Yılın Medya Patronu Ödülü’nü alacak olan dünya yazılım devi Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer ‘Online reklamın sunduğu beklentileri karşılama’ başlıklı seminerde konuşacak. Son zamanların popüler sosyal arkadaşlık sitesi Twitter’in kurucularından Biz Stone’da sosyal medyanın markaların tüketici ile buluşması konusunda yarattığı değişimi gündeme getirecek.

Publicis Worldwide’ın Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Lévy, Google’ın CEO’su Eric Schmidt, DDB Worldwide’ın Başkanı Bob Scarpelli’nin yanı sıra Barack Obama’nın başkanlık seçimi sürecinde kampanyasını yürüten isim David Plouffe de katılımcılar arasında. Plouffe, seçim kampanyası sırasında mecra seçenekleri arasında sosyal medyayı da etkin bir biçimde kullanarak Obama’nın popülaritesini artırmasıyla tanınıyor.

Cannes Lions’a delege katılımı ‘www.canneslions.com’ internet sitesi üzerinden devam ediyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.