‘Çalışanlar hata yaptıklarını düşünüyor’

Kelly Services tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de çalışanların büyük bir çoğunluğu...

11.06.2008 - 17:03 | MediaCat

Kelly Services tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de çalışanların büyük bir çoğunluğu eğitim ve kariyer seçiminde hata yaptıklarını düşünüyor.

Kelly Services tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Global İşgücü İndeksi araştırması; beyaz yakalı Türklerin yarısından fazlasının eğer şans verilseydi, okulu bitirdikten sonra tamamen farklı bir konuda daha eğitim alacağını, neredeyse yarısının ise yanlış bir kariyer seçtiğini gösterdi.

Araştırma, Türkiye’de çalışanların çoğunun aldıkları eğitimin kalitesi ve kariyer seçimleri hakkında olumsuz düşünceleri olduğunu ortaya koydu. Dünya çapındaki bu araştırma, yaklaşık 2.000’i Türkiye’den olmak üzere 115.000 beyaz yakalı çalışanın görüşünü yansıtıyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Kelly Services Türkiye Genel Müdürü Taylan Kovanlıkaya, bulguların kariyer seçimi ve yönelim arasında güçlü bir ilişkiye işaret ettiğini belirterek şunları söyledi: “İş yerlerinde çalışan pek çok kişi, eğitimlerinin onları iş yaşamına gerektiği gibi hazırladığına inanmamakla birlikte, az bir kısmı işlerinin onları getirdiği pozisyonla ilgili pişmanlık duymaktadır”.

Araştırmanın diğer önemli bulguları ise şöyle:

›Ankete katılanların %84’ü “eğitimime devam etmiş olmayı dilerdim” diyor.

› %58’i tamamen başka bir branşta okumuş olmayı tercih edeceklerini ifade ediyor.

› %40’ı kesinlikle yanlış bir kariyer seçtiğini söylerken, %12’si ise bu konuda “emin” değil.

› %63’ü okul eğitimlerinin kendilerini iş yaşamına iyi bir şekilde hazırlamadığını söylüyor.

›%31’i okul sonrası eğitimin kendilerini iş yaşamına yeterince iyi hazırlamadığını düşünüyor.

Bulgular; çalışanların ülkelerinin eğitim sisteminin kalitesi hakkında neler hissettiklerine de ışık tutuyor. Buna göre Türk eğitim sistemi, araştırmadaki 33 ülke arasında sondan dördüncü sırada yer aldı.

Okul eğitimine güven konusunda en güçlü destek, %69’u okulun kendilerini iş yaşamına iyi bir şekilde hazırladığını ifade eden Hindistan’dan geldi. Bu ülkeyi Porto Rico (%67), Endonezya ve Tayland (%65), Polonya (%63), İspanya (%61), Kanada ve Macaristan (%59), Japonya ve Meksika (%57) izledi.

En düşük sıralarda ise İsveç (%26), Norveç (%27), Danimarka (%29), Türkiye (%30), Ukrayna (%37), Rusya ve İtalya (%39) yer aldı.

Tüm dünyada; ankete katılanların %65’i kendilerini iş yaşamına iyi bir şekilde hazırladığını söyledikleri okul sonrası eğitimlerinden çok daha fazla memnunlar. Türkiye bu konuda da %58 ile 33 ülke içinde 28.sırada. Diğer yandan kadınlar, okul sonrası eğitimlerinin kalitesini erkeklere göre daha az tatminkâr buluyor. Ezici çoğunlukla kişilerin %73’ü “okul sonrası/mesleki eğitim daha çok uygulamaya, daha az teoriye dayanmalıdır” önermesine katılıyor.

Türkiye’de katılımcıların %46’sı kariyer seçiminden memnunken, %40’ı yanlış bir tercih yaptığını kabul ediyor. Ankete katılanlar arasında %12’lik bir grup ise bu konuda “emin olmadığını” ifade ediyor. Bu alanda kadınlardan çok erkeklerin bulundukları konumdan daha fazla rahatsız oldukları gözlemleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.