Bülent Erkmen tasarımlarının hikâyesini anlattı

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin ikinci haftasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Erkmen, yaptığı tasarımlarla ilgili tecrübelerini paylaştı

27.06.2011 - 00:00 | MediaCat

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin ikinci haftasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bülent Erkmen, yaptığı tasarımlarla ilgili tecrübelerini paylaştı. Erkmen, tasarımların birbirinin aynısı gibi görünse de anlamlarının çok farklı olduğunu söyledi.

Söyleşiye ‘Self Promotion’ adını verdiği çalışmanın 4’ünü katılımcılarla paylaşan Erkmen, çeşitli organizasyonlar için yaptığı afişlerin tasarımlarını anlattı. Erkmen, “Görüldüğü gibi tasarımlar birbirine çok benzeyen çalışmalar gibi görülse de, ayrı anlam katmanları olan çalışmalar olabileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Hazırladığı afişlerle ilgili ipuçlarını ve hikâyelerini anlatan Erkmen, yurt içinden yurt dışına kadar bir çok farklı organizasyon için hazırladığı farklı tasarımları öğrencilerle paylaştı. Tasarımlarını bazen de hazırladığı projenin hikâyelerinden yola çıkarak hazırlayan Erkmen, Sevim Burak’ın kitabı için hazırladığı perdeye iliştirilmiş iğne tasarımının buradan hareketle ortaya çıktığını söyledi. Bazen hazırladığı çalışmada yaptığı küçük hataların işi daha da güzel gösterdiğini söyleyen Erkmen, “Hata her zaman kötü bir şey değildir” dedi.

“Fotoğraf da tıpkı bir metin gibi fazlalıklarından ayıklanmalı ve etki gücü artırılmalıdır”diyen Erkmen, söyleşi sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

+1T Gazete Tasarım Günleri’nin diğer bir konuğu ise Sabah Gazetesi Görsel Yönetmeni Ömer Bahar’dı. Sabah Gazetesi’nin sıradan bir günde yapılan tasarımının aşamalarını anlatan Bahar, tasarım ile ilgili soruları yanıtladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.