MediaCat

Dijital çağda hikâye inşasının 5 kuralı

Tüketiciler hikâye sürecine nasıl katılır? Matt Blackborn anlatıyor.

Dijital çağda hikâye inşasının 5 kuralı

Brand Week Istanbul Digital & Mobile Day’in ilk konuşması Starcom MediaVest Group Gelişmekte Olan Ülkelerden Sorumlu Başkanı Matt Blackborn‘a aitti. Blackborn medya, teknoloji ve verinin birbirine girdiği dijital çağda markaların tüketiciyle temel etkileşimlerinin markanın tüketiciye hikâye anlatmasından, marka ve tüketicinin hikâyeyi beraber inşa etmelerine dönüştüğünden bahsetti.

Blackborn’a göre mesajın mülkiyeti hâlâ markalarda ama markalar mesajın oluşturulması konusunda birazcık kontrolü gevşetmeli ve mesajın tüketiciler arasında geliştirilmesine izin vermeliler. Eskiden beri kamp ateşinin etrafında toplanan insanların bir şarkı veya hikâyeyi ortaklaşa sürdürmeleri gibi markalar da teknolojinin sunduğu imkânlardan istifade ederek insanların hikâye sürecinde kendilerini ifade etmelerine ortam sağlamak durumundalar.

Brand Week Istanbul: Matt Blackborn

Hikâye inşasının beş temel kuralı var:

1) Görsel anlatım

Bugünkü en büyük sosyal platformlardan Facebook ilk başta daha metin odaklıydı. Bugün ise Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi platformlar görseli ön planda tutuyorlar. Blackborn’a göre insanların sosyal kanallardaki paylaşımlara “Too Long; Didn’t Read!” (TL;DR) gibi bir yaklaşım geliştirdikleri şu dönemde görsellik paylaşımcılığın ana kolaylaştırıcılarından.

2) Hedef kitlenin mesaja oyuncu bir şekilde yaklaşmalarına izin vermek gerek

Hikâye sürecinin tüketici ile birlikte sürdürülebilmesi için tüketicinin hikâye ile oynamasına izin vermek gerekiyor. Blackborn buna örnek olarak Dos Equis markası için yaratılan The Most Interesting Man in the World karakterinin meme haline gelmesini örnek veriyor.

3) Her şey bir tuvaldir

Akıllı telefonlardaki görsel teknolojinin ve Instagram ve Pinterest gibi platformların yaygınca kullanımı ile gündelik hayattaki en rutin sahnelerin bile birer paylaşım nesnesi haline geldiğini unutmamak gerekiyor.

Brand Week Istanbul: Matt Blackborn

4) Ne paylaşıyorsan osundur

Kullanıcıların paylaşımlarını kişiliklerinin bir uzantısı olarak gördükleri günümüzde Blackborn genellikle 3 tür içeriğin paylaşılabilir hikâyelere dönüştüğünü belirtiyor: Mizah, davalar, ilham.

5) En iyi zaman şimdiki zamandır

Blackborn son olarak dijital paylaşım kültürünün gerçek zamanlı bir şey olduğunu belirtiyor ve ajansların gerçek zamanlı katılımı mümkün kılacak şekilde organize olmaları gerektiğini savunuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.