MediaCat

“Tarihin en derin krizini yaşıyoruz”

Yılın en ilham verici haftası Brand Week Istanbul başladı.

“Tarihin en derin krizini yaşıyoruz”

Brand Week Istanbul’da beş gün boyunca alanında birbirinden kıymetli konuşmacılarla gündem ve kültür – sanat ağırlıklı konularda ilham verici sohbetlerin gerçekleşeceği Inspiration Hall sahnesinde ilk gün hareketli başladı.

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve Yekta Kopan’ın konuşmasıyla başlayan etkinlik, Studio Canlı Kurucu Ortağı ve Eğitmeni Erhan Ali Yılmaz’la konsantrasyon artırıcı kısa bir meditasyon pratiğinin ardından ilk olarak “#BrandWeek Kafası: Medyanın Hali Pürmelali” başlıklı oturuma ev sahipliği yaptı.

"Tarihin en derin krizini yaşıyoruz"

Çizgi dışı yayın mecraları Kafa Dergi ve Kafa Radyo’nun kurucuları Gazeteci Candaş Tolga Işık ve Radyo Programcısı Nihat Sırdar’ın kriz zamanlarında radyo haberciliği, medyada liyakat sorunu, yazılı basının yanlışları gibi konuları gündeme taşıdıkları oturum, ikilinin yürümek istediği yolu takip etmek isteyen gençler adına da ilham vericiydi. Z Kuşağı’nı “değişmez denenleri değiştirecek” bir kuşak olarak tanımlayan Sırdar, kendilerinin yürüdüğü yoldan yürümek isteyenlerin en büyük ihtiyacının tutku olduğunu ve kendi tabiriyle “deliliğe ortak olmak” isteyen gençlere kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.

“Sorunu çıkartan biziz ve çözebilecek olan da biziz”

Brand Week Istanbul’un ana salonu Inspiration Hall, Medyanın Hali Pürmelali oturumunun ardından Türkiye Gündemi serisiyle devam etti. Ekonomiden iş dünyasına ve psikolojiye kadar Türkiye’nin halihazırdaki durumunun konuşulacağı serinin ilk oturumunda Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Prof. Dr. Refet Gürkaynak, “Türkiye Gündemi: Ekonomide İş Dünyasını Neler Bekliyor?” başlıklı sunumuyla izleyicilerin karşısındaydı. İçinde bulunduğumuz dönemi anlamlandırmanın artık çok zorlaştığına değinen Gürkaynak’ın en başta vurguladığı şu oldu: “Yatırım durdu, kalıcı düzelme kolay değil ancak biz zavallı bir ülke değiliz, savruluyoruz ama o kadar da değil, ülke yerinde duruyor. Sorunu çıkartan biziz ve çözebilecek olan da biziz.”

“COVID-19 Avrupa ekonomisini yavaşlamaya itiyor, bu da bizi ihracat anlamında zorluyor. Bakmamız gereken, euro bölgesi olan Avrupa’nın toparlanıp toparlanamaması” diyen Gürkaynak, Türkiye’nin 2010 senesinden bu yana dünyadaki işlerin kötüye gitmesi sonucunda sadece ihracat değil finansman bakımından da kötü etkilendiğini ancak Türkiye’nin temel meselesinin dünya sorunları değil iç dinamikleri olduğunun altını çizdi.

Gürkaynak, son olarak, Türkiye krizlere alışık bir ülke olsa da içinde bulunduğumuz krizin şimdiye kadar yaşanılanlara kıyasla daha derin olduğunu söyledi: “Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa hane halkları ve şirketler çok borçlu olarak krize girdik. Dolayısıyla çok farklı sosyopolitik etkilerle uğraşıyoruz. Bu sefer reel sektör ve hanehalkı iflasının arttığını göreceğiz. Orta sınıf olmaya alıştıktan sonra fakirleşmek kolay değil. Bunları konuşmaya başladığımızda dönüşümü konuşmaya başlayacağız.”

Bir öğrenme aracı olarak inovasyon

Brand Week Istanbul’un ilk gününde Digital Future Hub by Garanti BBVA sahnesi de dopdolu bir programla yaptı açılışını. Günün ilk konuşmacısı MIT Sloan School Dijital İşletme Merkezi Araştırma Görevlisi ve Yazar Michael Schrage oldu. Schrage günün açılışını “Paradigmayı Yenileme Zamanı: İnovasyon Dönüşümü” isimli sunumuyla yaptı.

Schrage’e göre temel kural, inovasyonun ne olduğunu iyi anlamaktan geçiyor. Çünkü inovasyon, şirketler için bir öğrenme aracı olarak ele alındığında bambaşka sonuçlar ortaya çıkıyor ve verimlilik, güven, maliyet gibi kalemlerde etkili sonuçlar elde edilebiliyor. Schrage’e göre şirketlerin yapması gereken temel şeylerden biri, inovasyona yetkinliği artırmanın bir yolu olarak bakmaları. Zira inovasyon yalnızca bir ürün ya da hizmeti daha hızlı, daha iyi ve daha ucuz hale getirmek değil; bir tüketici dönüşümü de ortaya çıkarmak demek.

Schrage’in çizdiği yol elbette ölçümleme meselesine de çıkıyor. Kendisinin ortaya attığı soru şöyle: Gerçekten ölçmek istediğin şey ne? Burada Uber ve Amazon önemli iki örnek olarak öne çıkıyor. Schrage Uber’in gücünü “tahmini varış süresi” hesaplamasına bağlayarak açıklıyor. Çünkü bu hesaplama kullanıcıya zaman yönetimi yaptırabilmesi yönüyle, müşteri için en büyük performans göstergelerinden birine dokunabiliyor. Diğer örnek olan Amazon ise “bu ürüne bakanlar aynı zamanda şunlara da baktı” öneri sistemiyle, tüketici güvenini yakalama konusunda başka bir performans testinden geçebiliyor.

"Tarihin en derin krizini yaşıyoruz"

Schrage konuşmasını sonlandırdıktan sonra kendisine önemli bir isim eşlik etti ve tüm anlattıklarını bir bankanın, Garanti BBVA’nın gözünden değerlendirme fırsatı da buldular. Schrage, Garanti BBVA Müşteri Çözümleri ve Dijital Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu ile bir araya gelerek, kendisinin çizdiği güven – inovasyon – müşteri döngüsünün finans sektöründeki karşılığını konuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.