Bitkisel ürünler ve vitaminler için reklam izni yolda

Sağlık Bakanlığı ilaç niteliği taşımayan ürünlerin reklamının yapılabilmesi için çalışma

06.11.2007 - 08:58 | MediaCat

Sağlık Bakanlığı ilaç niteliği taşımayan ürünlerin reklamının yapılabilmesi için çalışma başlattı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, AB’ye uyum çerçevesinde bitkisel ürünler ve vitaminler gibi ilaç olmayan ürünlerin reklamının yapılabilmesine yönelik teknik bir çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

AB mevzuatının “OTC” (Over The Counter) denilen raf üstü ilaçların bir bölümüyle bitkisel ürünlerin reklamınına izin verdiğini anlatan Gümrükçüoğlu, AB’ye uyum çerçevesinde bu konuda Türkiye’de de bir düzenleme yapılabileceğini söyledi.

2003 yılında bakanlık tarafından hazırlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Ymnetmelik ile reçetesiz satılan ilaçların reklamının serbest bırakıldığını hatırlatan Gümrükçüoğlu, ancak Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) açtığı dava üzerine, Danıştay’ın düzenlemenin “Tarifname ve gazetelerle sınırlı olarak reçetesiz satılabilen ilaçların ilan verilmek suretiyle tanıtımına olanak tanıyan yasa hükmüne aykırı olduğu” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma verdiğini söyledi.


Eczacılar Birliği dinlenecek

Bu hüküm değiştirilmeden yapılacak bir mevzuat değişikliğinin tekrar yargıdan dönebileceğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “RTÜK’ten teknik bir heyetin çalışmalara dahil olması, ayrıca konuya taraf olduğu içinTEB’in de dinlenmesi gerekir” diye konuştu.

Eczacıların ilaç reklamına karşı çıktığının hatırlatılması üzerine Gümrükçüoğlu, “İlaç olan hiçbir şeyin reklamı yapılamayacak. Buna izin vermemiz kesinlikle söz konusu değil. İlaç reklam unsuru yapılamaz bu net ve kesindir” dedi.

Türkiye’de de OTC’lerin bir listesinin hazırlanması için çalışma yürütüleceğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Ancak sadece bitkisel ürünlerle vitaminler gibi ilaç olmayan ürünlerin tanıtımına izin verilebilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Vatan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.