Bir WOMM harikası

Starbucks, Amazon, Palm ve Webkinz... Eğer çocuk sahibi değilseniz bu isimlerden bazılarını henüz duymamış olabilirsiniz. Bu isimlerin hepsi de

24.01.2007 - 10:51 | MediaCat

Starbucks, Amazon, Palm ve Webkinz… Eğer çocuk sahibi değilseniz bu isimlerden bazılarını henüz duymamış olabilirsiniz. Bu isimlerin hepsi de mükemmel birer WOMM yani ‘Ağızdan Ağıza Pazarlama’ örneği teşkil ediyor.

Ganz firmasına ait Webkinz, uyguladığı online pazarlama teknikleri ve aldığı ağızdan ağıza pazarlama desteğiyle çocukların favori markası olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Webkinz tarafından üretilen doldurulmuş oyuncak hayvanların her birinde, sahibine özel gizli bir kod bulunuyor. Kodun üzerinde oyuncak sahibinin gizli kod ile Webkinz’in internet sitesine girmesi yazıyor. İnternet kullanıcısı çocuklar, gizli kod ile Webkiz.com sitesine girdiklerinde, sitede kendilerine ait ve tıpkı doldurulmuş oyuncak hayvana benzeyen sanal bir oyuncak hayvanla karşılaşıyorlar.

Webkinz internet sitesinde çocuklar, avatar evcil hayvanlarını besleyebiliyor ve giydirebiliyorlar. Sitedeki oyunları oynayarak ve testleri çözerek Kinzpara kazanabiliyorlar. Çocuk kullanıcılar için bir çeşit MySpace özelliği taşıyan web sitesinde üyeler, Webkinz arkadaşlayla mesajlaşabiliyor; onları oyun oynamaya davet edebiliyor ve kendi hazırladıkları sanal odalarında tur attırabiliyorlar.

Webkinz.com’un ünü, geçtiğimiz yıl Kanada’da hediyelik eşya üreticisi Ganz tarafından kurulduğundan bu yana çığ gibi büyüyerek başta Amerika olmak üzere tüm dünya ülkelerine yayıldı.

Bir milyonun üzerinde satış

Kasım ayı itibariyle, perakenddeciler ve Hallmark ile Learning Express gibi hediye mağazaları da dahil olmak üzere toplam bir milyon adedin üzerinde Webkinz satışı gerçekleşti. Tüm bu başarı reklam olmaksızın ortaya çıktı. Başta yerel gazetelerde ve blog sahiplerinin internet sitelerinde yer alan yazılar olmak üzere pekçok gönüllü, Webkinz’in ağızdan ağıza pazarlama yoluyla reklamını yaptı.

Youtube ve diğer video paylaşım sitelerinde, Webkinz koleksiyonunu sergilemek üzere genç İnternet kullanıları tarafından hazırlanmış olan düzinelerce ev yapımı video bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.