Bir garip viral hikâyesi

18 yaşındaki Nick Jablonka'nın okul projesi nasıl meşhur oldu?

08.11.2016 - 17:17 | Arzu Nilay Kocasu

Bir garip viral hikâyesi

Bu yılın ilk demlerinde 18 yaşındaki Nick Jablonka İngiliz perakende markası John Lewis’in meşhur Noel kampanyaları üzerine yaptığı bir çalışma kapsamında yaklaşık bir buçuk dakikalık bir video hazırladı ve haziran ayında videoyu YouTube’a yükledi.

Haziran ayından kasım ayına kadar geçen sürede bir köşede, muhtemelen yalnızca Jablonka’nın tanıdıklarından oluşan çevrede kendisini izleten video son günlerde İngiliz basınında adından söz ettiriyor. Peki ama neden? Çünkü, kabaca özetlemek gerekirse, Noel dönemi yaklaşıyor ve birileri Jablonka’nın videosunu John Lewis’in 2016 yılı resmî Noel reklamı zannederek (veya kasten) bu dezenformasyonun yayılmasına sebep oldu.

Küresinde bir başına yaşıyan ve hayallerindeki kardan kadının birgün karşısına çıkmasını bekleyen bir kardan adamın en sonunda, muhtemelen yalnızlığın da etkisiyle, beklemeyi bırakıp kardan kadın yanındaymışçasına hayatın tadını çıkarmaya çalışmasını anlatan film gerçekten de John Lewis’in Noel filmlerindeki duygusal tona yakın bir his uyandırmayı başarıyor. Öte yandan, durumun bir açıklama gerektirdiğini düşünen Nick Jablonka, YouTube videosunun altına bir güncelleme notu düşerek videonun markanın siparişiyle hayat bulmadığını açıklamış.

Benzerliğe dair fikir yürütmek isteyenler için, John Lewis’in geçen yılın en ses getiren reklamlarından Man on the Moon aşağıda. Tüm bu hikâyenin sonundaysa -elbette şimdilik- PR ajansı W Communications’ın genç adama Londra merkezinde dijital ve sosyal medya ekibinde çalışmak üzere iş teklifinde bulunduğunu da ekleyelim.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.