MediaCat

Bill Gates servetini bağışlayacak

Kaynaklarını topluma iade etme zorunluluğu olduğunu ifade eden Gates, kendini dünyanın en zengin insanları listesinden düşüreceğini açıkladı.

Bill Gates servetini bağışlayacak

Dünyanın en zengin insanları listesinde dördüncü sırada yer alan Bill Gates, servetini bağışlama vaadinde bulunarak listeden düşme niyetinde olduğunu açıkladı. Kaynaklarını topluma iade etme zorunluluğu olduğunu ifade eden Gates, kamuoyuna servetini dağıtma sözünü ilk olarak 2010 yılında vermiş, o tarihten bu yana net servetini iki katından fazla artırmıştı.

Forbes’a göre Gates’in güncel serveti 118 milyar dolar. Ancak bu rakamın, 2000 yılında eski eşiyle kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı’na Temmuz ayında yaptığı bağıştan sonra önemli ölçüde düşmesi bekleniyor.

Twitter’dan yaptığı paylaşımla vakfın harcamalarını pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve iklim değişikliği gibi küresel krizler dolayısıyla yılda 6 milyar dolardan 2026’ya kadar 9 milyar dolara çıkaracağını açıklayan Gates, “Geleceğe bakarken, servetimin neredeyse tamamını vakfa bağışlamayı planlıyorum. Dünyanın en zengin insanları listesinde aşağılara inecek ve en sonunda listeden çıkacağım. Sahip olduğum kaynakları acıları azaltmak ve yaşamları iyileştirmek için en büyük etkiyi yaratacak şekilde topluma geri vermekle yükümlüyüm. Umarım, zenginlik ve ayrıcalık sahibi diğer kişiler de bu noktada adımlar atarlar” dedi.

Gates, Forbes’a göre, 1995-2010 ile 2013-2017 yılları arasında dünyanın en zengin insanıydı. Derginin sıralamasında 2017’de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2022’de ise Tesla’nın kurucusu Elon Musk zirveye yerleşti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.