Bilişim 500’de lider Türk Telekom

İnterpromedya tarafından bu yıl 10'uncusu hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre, satış gelirlerine göre belirlenen...

30.06.2009 - 11:28 | MediaCat

‘İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’na göre, 2008 yılında, satış gelirlerine göre sıralamada birinciliği Türk Telekom alırken, onu Turkcell, Vodafone, Avea ve KVK izledi.

İnterpromedya tarafından bu yıl 10’uncusu hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre, satış gelirlerine göre belirlenen ilk 500 şirket listesinde ilk sırayı yaklaşık 10,2 milyar TL gelirle Türk Telekom aldı. İkinci sıraya yerleşen Turkcell’in geliri yaklaşık 8,8 milyar TL, Vodafone’un geliri 2,7 milyar TL, Avea’nın geliri 2,1 milyar TL, KVK’nın geliri ise 2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

İlk 10’da yer alan diğer şirketler ise, sırasıyla Gen-Pa, Indeks Bilgisayak, Hewlett-Packard, TeknoSA ve Digiturk oldu.

Ayrıca son yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi ödülüne Helyum, son 3 yılda en iyi performans gösteren bilişim şirketi ödülüne Garaj Mobil ve son 10 yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi ödülüne Bimeks layık görüldü.

Törende, yazılım, donanım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altında toplam 53 kategorinin birincilerine de ödülleri verildi.

BİLİŞİM PAZARI

Türkiye bilişim pazarının büyüklüğüne ilişkin verilerin de paylaşıldığı araştırmaya göre, Türkiye bilişim pazarı, 2008 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında büyüyerek, 28 milyar doların üzerinde bir pazara erişti.

Yazılım sektörü, pazarın üzerinde bir performans göstererek yılı yüzde 18’lik büyüme ile kapatırken, toplam pazar içindeki payını yüzde 5,3’e çıkardı. Yüzde 13,5 oranında büyüyen hizmet pazarı ise 2 miyar doların üzerinde ciroya ulaşarak, toplam pazar içindeki payını yüzde 7,2’ye yükseltti.

‘E-İMZADA TÜM KAMU KURULUŞLARINDAN YETERLİ DESTEĞİ GÖREMİYORUZ’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, günümüzün en popüler konularından olan yakınsamada en çok etkinin görüldüğü alanlardan birinin de bilgi teknolojileri ve iletişim olduğunu belirtti.

Kamuda ihalelerde en düşük teklifi veren şirketi reddetmenin zorluğuna ve özellikle bilişimde fiyatın ötesinde önemli bazı kıstaslar da bulunduğuna işaret eden Acarer, Bilişim Sanayicileri Derneğiyle (TÜBİSAD) başlattıkları sektörde standardizasyon ve sertifikasyon mekanizmasının oluşturulmasına yönelik çalışma hakkında bilgi verdi.

Acarer, sektörün gelişmesinin önündeki risklere de değinerek, Türkiye’de 1 günde 1,9 milyar spam e-posta gönderildiğini, TTnet’le başlattıkları bir çalışmada bu konuda önemli sonuçlar elde ettiklerini ve sonuçları, çalışmanın tamamlanacağı Ağustos ayı sonunda açıklayacaklarını anlattı.

Elektronik imza konusunda baştan beri çok mücadele verdiklerini ifade eden Acarer, ”Ama maalesef tüm kamu kuruluşlarından bu konuda yeterli desteği göremiyoruz. Özellikle finans sektörü desteklemezse, e-imzanın yaygınlaşması çok zordur” dedi.

Bunların dışında sektörün vergi sorununa ilişkin düzenlemelerin yapılması için aşağıdan sağlıklı veri akışının önemine dikkati çeken Acarer, internet reklamı konusunda büyüyen bir pastaya karşın herhangi bir düzenleme bulunmadığını, ayrıca bir diğer sorun olan yargı konusunda bilişim mahkemelerinin mutlaka kurulması gerektiğini anlattı.

‘2009’DA YÜZDE 6 KÜÇÜLME BEKLİYORUZ’

İnterpro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın da bu sene listeye ilk defa giren 86 şirket’e karşılık, 10 yıldır 95 şirket’in listede varlığını koruduğunu ve bunların 43’ünün genel müdürünün bu süre içinde değişmediğini söyledi.

Ödüllerin verilmeye başlandığı 1998 yılında 8,7 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip bilişim sektörünün bu süre içinde yüzde 223 büyüyerek 28,1 milyar dolara ulaştığını aktaran Yaykın, 2008 yılında bilişim teknolojileri pazarının 7,4 milyar dolar, iletişim teknolojileri pazarının ise 20,7 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu anlattı.

Yaykın, ”2009 için yüzde 6 oranında bir düşüş öngörüyoruz. En fazla düşüşün ise yüzde 20 ile bilgi teknolojileri donanımında gerçekleşmesini, yazılım ve hizmetler sektöründe ise yüzde 7 büyüme bekliyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.