MediaCat

Benetton nefret kültürüyle mücadele ediyor!

United Colors of Benetton, ‘Unhate / Nefret Etme’ başlıklı yeni reklam kampanyasıyla, tüm dünya liderlerini ve uluslarını, nefret kültürüyle mücadeleye davet ediyor.

Benetton nefret kültürüyle mücadele ediyor!

United Colors of Benetton, ‘Unhate / Nefret Etme’ başlıklı yeni reklam kampanyasıyla, tüm dünya liderlerini ve uluslarını, nefret kültürüyle mücadeleye davet ediyor.

İnsanlar, halklar ve kültürler arasındaki benzerlikleri keşfetmek için global bir çağrı niteliği taşıyan, Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica tarafından yaratılan yeni reklam kampanyası, bu amaçla kurulan ‘Unhate Vakfı’ tarafından destekleniyor.

Alessandro Benetton’un dün Paris’te tanıttığı kampanyanın ana fikrini, ‘öpüşme’ eylemi oluşturuyor. Dünya liderlerini birbiriyle öpüşüyormuş gibi gösteren kampanya görselleri, tüm ayrılıkların aşılabileceği mesajını veriyor.

Kampanyanın görsellerinde Barack Obama ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Jinta; Papa 16. Benedict ile Kahire’deki ünlü El Eser camiinin imamı Ahmed Muhammed el-Tayeb, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun öpüşen fotoğrafları yer alıyor.


Bu sembolik görüntüler; ne kadar aykırı olsalar da politika, inanç ve ideolojilerin diyalogla orta yolda buluşabileceğini anlatıyor.

Tanıtım toplantısında söz alan Alessandro Benetton, yaptığı açıklamada, “Küresel aşk her ne kadar hâlâ ütopya ise de, ‘nefret kültürü’yle mücade etmek, iddialı ancak bir o kadar da gerçekçi bir hedef. Bugün, büyük ayaklanmaların meydana geldiği ama büyük umutların da yeşerdiği bir dönemi yaşıyoruz. Reklam kampanyamızla, tarihin bu noktasında, toleransın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istedik. İnsanların birbirine duyduğu nefretin nedeninin, ‘bilinmeyen’den, ‘öteki’nden duyulan korku olduğunu anlatmanın önemine inanıyoruz. Benetton’un sosyal meselelere duyarlı kimliği ve değerleriyle bire bir örtüşen kampanyayı başlatmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.


 
Sosyal ağlar ve dijital medya üzerinden yoğun biçimde duyurulacak kampanya için, Milano, Roma, New York, Paris ve Tel Aviv’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kampanyanın dikkat çeken görsellerinden hazırlanan posterlerin, şehirlerin kilit noktalarına eşzamanlı olarak asıldığı etkinlikler, büyük bir merak uyandırdı.

Fiziksel, siyasi, sosyal ve ideolojik sınırları aşacak bir ‘açık demokrasi’ için çağrı yapan Benetton, vakfın yanı sıra pek çok iletişim faaliyetiyle projeyi destekleyecek.

Projeler arasında en önemlilerinden biri, sıcak savaş bölgelerinden toplanan boş mermi kovanlarından inşa edilen, dört metre boyundaki dev güvercin heykeli olacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.