Belçikalı memurlara “bağlantıyı kesme” hakkı

Belçika'da devlet memurları mesai saatleri dışında rahatsız edilemeyecek.

06.01.2022 - 17:12 | Simge Şenses

Belçikalı çalışanlara "bağlantıyı kesme" hakkı

Belçika’da görev yapan devlet memurları, önerilen yeni bir yasa sayesinde mesai saatlerinden sonra işle ilişiklerini tamamen kesebilecek.

“Bağlantıyı Kesme Hakkı” olarak anılan yasa, Yeşiller Partisi’nin Kamu Hizmeti Bakanı Petra De Sutter tarafından 1 Şubat itibarıyla ülke genelinde yürürlüğe geçirilecek. Memurların serbest zamanlarında zihinlerini işten uzaklaştırarak daha kaliteli geçirebilmelerini hedefleyen yasa kapsamında “bir sonraki çalışma dönemine kadar bekleyemeyecek eylemleri gerektiren istisnai ve öngörülemeyen durumlar” dışında, devlet memurlarıyla mesai saatleri dışında bağlantı kurulamayacak. Ek olarak memurlar, normal çalışma saatleri dışında telefona cevap vermedikleri veya işle ilgili mesajları okumadıkları gerekçesiyle dezavantajlı konuma düşürülemeyecek.

Federal Çalışma Bakanı Pierre-Yves Dermagne’ın sözcüsü Laurens Teerlinck, özel sektör için de benzer bir düzenlemenin yolda olduğunu belirtti.

Kaynak: The Brussels Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.