Bağlantılı Markalar nasıl yaratılır?

Kategoriyi dönüştüren, kültürü şekillendiren Bağlantılı Markalar yaratabilmenin sırrı R/GA Londra ECD'si Lucio Rufo'da.

02.11.2018 - 14:36 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Bağlantılı Markalar nasıl yaratılır?

R/GA Londra’nın ECD’si Lucio Rufo, her şeyin bağlantılı hale geldiği dünyada hem Bağlantılı Markalar yaratmanın kurallarını hem de R/GA olarak bu konuda global markalarla birlikte gerçekleştirdiklerini anlatmak için Brand Week Istanbul’a geliyor.

Bağlantılı Markalar yaratmaktan söz ediyorsunuz. Bu neden önemli ve bunu nasıl mümkün kılıyorsunuz?

R/GA’in misyonu; kategorisini dönüştüren, kültürü şekillendiren ve insan yaşamının değerini artıran markalar tasarlamak. Biz, müşterilere dijital dünyada yaşanan yıkıma ve yeni teknoloji güdümlü davranışsal değişimlere yön vermek adına yenilikler yapmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Zira markalar müşterilerle ve birbirleriyle nasıl etkileşim kuracaklarını yeniden düşünmek zorunda artık.

Marka yaratma ve inovasyona yönelik uygulanan tepeden aşağı yaklaşım artık işe yaramıyor. Markaların, inandıklarını ve yaptıklarını eşitleyecek şekilde aşağıdan yukarıya doğru bir yaklaşımla kurulmaları gerekiyor. Bir markanın hikâyesini ve sistemini birbirine bağlamayı başardığınızda güçlü network’ler kurabiliyorsunuz. Zaten bunun sonucu da Bağlantılı Marka dediğimiz şey oluyor.

Dijital çağda hayatta kalabilmek için markaların yeni yöntemlere ihtiyacı var. Sizce hayata geçirilmesi gereken yaratıcı iş modeli nedir?

Dijital dünyanın kurallarını yeniden yazan buluşçulara baktığımızda, Bağlantılı Markaların yeni bir kurallar kümesi oluşturduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar farklı iş modellerini temsil etseler ya da farklı kategorilerde olsalar da müşterileriyle olan ilişkilerini nasıl güçlendirdikleri ve bu konudaki yaklaşımları konusundaki ortak noktaları bize yeni bir yol haritası sunuyor.

Günümüzün Bağlantılı Markalarının yol haritasında altı adım var. İlk adımı müşteriyi motive edebilen, kalbine dokunan ve dikkatini çeken ilham verici bir marka amacı edinmek oluşturuyor. İkincisi, inovasyon yoluyla değer yaratmak. Bir marka, kitlelerce benimsenen teknolojik alışkanlıklardan yararlanarak seçtiği marka amacını yerine getirebilir. Üçüncü adımda aynı marka altındaki ürünler, müşterilerin değer verdiği ve kolaylıkla kullanabileceği bir hizmet ekosistemi yaratmak için birbirleriyle bağlantı kurmaya başlar.

Dördüncüde, benimsenen teknolojik alışkanlıklardan had safhada faydalanabilmek için arayüz tasarımı ciddiye alınmalı ve markanın kalbinde yer almalıdır. Beşinci adımda dönüşüm sağlamak, ilgili ve kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmak ve müşterilerle kurulan ilişkileri geliştirmek için büyük veriden yararlanmak var. Altıncı ve son adımsa, içinde bulunduğunuz kültürde markanın tonunu bulmak. Kültür günümüzde baştan aşağı bir dönüşüme uğradı ve markaların, mobil ve sosyal medyanın etkisiyle iyiden iyiye dönüşüme uğrayan bir dünyada nasıl ilgili ve özgün bir şekilde davranabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor.

Yaratıcılık, teknoloji ve insan davranışları… Bu üçlü, tasarımın geleceğini nasıl şekillendiriyor? Her şeyin bağlantılı olduğu dünyada tasarımı nasıl konumlandırıyorsunuz?

Tasarım; yaratıcılığı, teknolojiyi ve insan davranışlarını barındıran bir tuvaldir. İnsani ve iş temelli ihtiyaçları düzenler; teknolojinin erişim gücünü kullanarak yaratıcılığı ve inovasyonu birer enstrüman olarak kullanır ve böylece çözüm önerileri sunup fırsatları değerlendirme imkânı tanır.

Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerinde mecra ve kanal sayısının artmasına bağlı olarak yaşanan değişimde tasarım, marka deneyimlerini ve müşteri ilişkilerini yönetmede markalara yardımcı oluyor.

Pazar koşulları altında bir dönüşüme ihtiyaç duyan markalara yol haritası oluşturmadan önce dikkat ettiğiniz ilk nokta ne oluyor ve bu neden önemli?

İlk olarak marka amacına bakarım. Çünkü esas amacı keşfetmek ve anlamak, bugün anlamlı ve kayda değer marka deneyimleri yaratmanın anahtarını oluşturuyor. Güçlü ve iyi tanımlanmış bir marka amacına sahip olmak pek çok açıdan önem arz ediyor.

İş perspektifinden bakacak olduğumuzda marka amacı, geleceğe uzanan yolun net bir şekilde görülmesini sağlayarak o yönde ilerlemeyi mümkün kılıyor. Yine marka amacı sayesinde müşterilerinizin hayatlarına nasıl olumlu etki edeceğinizi gösterebiliyor, markanızın tüm işlevlerini belirli bir hedefe yöneltebiliyorsunuz.

Müşteri perspektifinden baktığımızda da şunu görüyoruz: Müşteriler, sundukları ürünlerin ötesine geçen markalara giderek daha fazla değer veriyorlar. Müşteriler bir markayla ilişki kurmayı ve o markanın hayatlarına somut şekilde nasıl katkı sağlayabileceğini ve içinde bulunduğu toplumda nasıl bir rol oynadığını görmek istiyorlar.

Belirli bir amacı olan markaların tüketicileri arasında satınalma niyeti, samimiyet ve markanın savunucusu olma hali görece daha yüksektir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.