Bağımsız ajanslar 2,2 milyar TL’yi yönetiyor

MediaCat Ağustos sayısıyla birlikte yayınladığı Bağımsız Ajanslar ekinde bağımsız ajansların sektördeki payını ortaya koyuyor.

09.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Bağımsız reklam ajansları deyince aklınıza ne geliyor? Çoğunlukla yerel, küçük bütçeli işler yapan, bazen 1-2, bazen de 10-15 kişilik küçük ajanslar… Oysa ki Türkiye’deki 4,32 milyar TL’lik reklam yatırımında bağımsız ajansların payı yüzde 50,95.

MediaCat’in Ağustos sayısında bulacağınız ilk altı ayın en büyük 100 reklam ajansı listesi verisindeki network ajanslarının sektördeki toplam payı 49,05. Hepi topu 30’un altında network ajansının pastanın yaklaşık yarısını alması evet, bir üstünlüğe işaret eder ancak bağımsız ajansların yabana atılmayacak oranda pay aldığını da gözler önüne serer.
Türkiye’nin önde gelen birçok reklamvereni yerli bağımsız ajanslarla çalışıyor. Örneğin, Turkcell ve Garanti uzun yıllardır Alametifarika’yı tercih ederken Vestel ve Denizbank Güzel Sanatlar/ Saatchi&Saatchi ile çalışıyor. (Güzel Sanatlar, genel kanının aksine Saatchi &  Saatchi network’üne dahil, Publicis Groupe bünyesinde bulunan bir ajans değil, ‘affiliation’ şeklinde ifade edilen bir iş ortağı.)

Dünyadaki büyük reklam holdinglerinin bünyesi içerisinde bulunan global network’lerin dışında kalan ajanslara, bağımsız ajanslar diyoruz. Bu ajansların patronları Londra’da, Paris’te veya New York’ta değil, patronları kendileri. Ve bu ajansların bir kısmı bölgesel olmakla beraber çoğu yerel. Hiçbirisi uluslararası ya da evrensel çapta güce sahip değil. Ancak bazıları diğer bağımsız ajanslarla birleşerek bir network’te bir araya geliyor, yardımlaşıyorlar.

Niye Network İçindeler?

Bağımsız ajansların bazı müşterilerinin başka pazarlarda da iletişim kampanyalarına ihtiyaçları olabiliyor. Bunu yapabilmek için kendileri gibi bağımsız olan reklam ajanslarıyla bir araya geliyor ve orada kendi reklamverenlerinin iletişim sorunlarına çözüm buluyorlar. Ya da oradaki ajansların Türkiye pazarında bir reklamvereni olup olmadığına, varsa onun da bir iletişim ihtiyacı olup olmadığına cevap veriyor.

 
Türkiye’deki En Büyük 10 Bağımsız Ajans

Güzel Sanatlar/Saatchi&Saatchi
Alametifarika
Vietnam
M.A.R.K.A
Piramit
C4 Safari
Rafineri
Big-Birleşik İletişim Grubu
Çözüm Reklam
Ultrarpm
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.