Babanızı en çok anımsatan TV karakteri hala Süper Baba

Turk.net'in Babalar Günü için düzenlediği anketler insanların babalarını nasıl gördüğüne dair bilgiler veriyor

17.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Turk.net’in Babalar Günü için düzenlediği anketler insanların babalarını nasıl gördüğüne dair bilgiler veriyor. 27 Mayıs’ta başlayan anketlere katılan toplam 2.068 kişi, baba kavramının hissettirdikleri, babalarına benzettikleri dizi karakterleri ve babalarıyla birlikte yapmaktan en çok hoşlandıkları şeyler gibi konular hakkında görüş bildirdi.

“Baba sözcüğü size hangi duyguyu çağrıştırır?”, “Babanız bir süper kahraman olsaydı hangisi olurdu?”, “Babanız bir dizi kahramanı olsaydı hangisi olurdu?”, “Babalar günü için babanıza aşağıdakilerden hangisini armağan etmeyi tercih edersiniz?”, “Babanızla birlikte yapmayı en çok sevdiğiniz aktivite nedir?”, “Babanızla telefonda konuşma sıklığınız nedir?” “Babanızla arkadaş gibi misiniz, ona her şeyi anlatır mısınız?” gibi konu başlıklarına sahip anketler, Babalar Günü çerçevesinde, baba olma kavramına dair fikirler veriyor.

“Baba sözcüğü size hangi duyguyu çağrıştırır?” anketi, katılımcıların büyük çoğunluğunun babalık duygusunu güven, güç ve sorumluluk üzerinden algıladığını ortaya koyuyor. Ankete katılanların %58’i, bu soruya “Hepsi” yanıtını verirken, “Güven” diyenlerin oranı %25, “Sorumluluk” diyenlerin oranı %9, “Güç” diyenlerin oranı da %8 olarak yer aldı.

“Babanız bir süper kahraman olsaydı hangisi olurdu?” anketi çocukların ve gençlerin kafalarında yerleşen baba figürünün dinamiklerine dair ipuçları veriyor. Ankete katılanların %57’si “babam bir süperkahraman olsaydı Superman olurdu” yanıtını verdi. “Hulk” yanıtı %14 ile en popüler ikinci yanıt olurken, yeşil devi % 13 ile “Batman”, %9 ile “Ironman” ve %7 ile “Örümcek Adam” izledi.

“Babanız bir dizi kahramanı olsaydı hangisi olurdu?” anketinde sonuçlar birbirine oldukça yakındı. Katılımcıların %29’u efsanevi Süper Baba dizisinin ana karakteri olan ve Şevket Altuğ tarafından canlandırılan “Fiko”’yu seçerken, % 22‘lik dilim Çocuklar Duymasın’ın sevilen karakteri “Haluk” (Tamer Karadağlı) seçeneğini tercih etti. Diğer sonuçlar ise şöyleydi:
Ali Rıza (Halil Ergün) – Yaprak Dökümü – %21
Ali Haydar (Şener Şen) – İkinci Bahar – %18
Ramiz Dayı (Tuncel Kurtiz) – Ezel – %10

En popüler Babalar Günü hediyesi kıyafet

“Babalar günü için babanıza aşağıdakilerden hangisini armağan etmeyi tercih edersiniz?” anketi hediyede kıyafet tercihini ön plana taşıyor. Ankete katılanların %35’i “babama onun tarzını yansıtan takım elbise, spor giyim ya da diğer kıyafet seçeneklerinden birini almayı tercih ederim” diyor. “Onun için özel olarak hazırladığınız bir hediye” yanıtını tercih edenlerin oranı %28 olarak görülürken, “televizyon, müzik seti ve oyun konsolu” gibi ev eğlence sistemleri %16’lık oranla üçüncü sırayı aldı. Ankette geri kalan dağılım ise şöyle gerçekleşti:
İş yerinde kullanabileceği işlevsel bir hediye – %10
Almayı düşündüğünü bildiğiniz bir kitap, CD vb. – %6
Pahalı olduğu belli olan bir hediye (saat, iğnesi vb.) – 5

Katılımcılara “Babanızla birlikte yapmayı en çok sevdiğiniz aktivite nedir?” sorusuna ankete katılanların %42’si “dertleşmek” yanıtını verirken %18’lik dilim film izlemek yanıtını verdi. Baba ile film izleme keyfini, %15 ile “maça gitmek”, %13 ile “balık tutmak” ve %12 ile “alışverişe çıkmak” izledi.

“Babanızla arkadaş gibi misiniz, ona her şeyi anlatır mısınız?” sorusuna verilen yanıtlara göre katılımcıların neredeyse yarısı (%49) “duruma göre” yanıtını işaretlemiş bulunuyor. %41’lik bölüm “Evet” seçeneğini işaretlerken %10’luk kısım “Hayır” yanıtını tercih etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.