Avrupa’nın bir numaralı caddesi sıkıntıyı nasıl aştı?

Perakende Günleri 09 renkli açılışının ardından Jace Tyrell perakende sektörü için ders niteliğinde bilgiler taşıyan başarı öyküsünü paylaştı...

22.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Perakende Günleri 09 renkli açılışının ardından Jace Tyrell perakende sektörü için ders niteliğinde bilgiler taşıyan başarı öyküsünü paylaştı. Levent Erden ise yeni dönemin pazarlama taktik ve şifrelerini anlattı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sürpriz bir açılışla başlayan “Perakende Günleri 2009”un öğleden sonraki kulvar oturumunda New West End Company’nin İletişim ve Operasyon Başkanı Jace Tyrrell, saat 15:00’da başlayan ana oturumunda ise EURO RSCG CEO’su Levent Erden söz aldı. 

Türkiye’den ve dünyadan konusunda uzman isimlerin ağırlandığı Soysal Danışmanlık tarafından düzenlenen Perakende Günleri’nin öğleden sonra oturumları New West Company İletişim ve Operasyon Başkanı Jace Tyrrell’ın söz aldığı kulvar oturumla başladı. “Avrupa’nın Bir Numaralı Caddesi Sıkıntıyı Nasıl Aştı?” başlıklı oturumda perakende sektörü için ders niteliğinde bilgiler taşıyan bir başarı öyküsünü sektör temsilcileri ile paylaştı.

Londra’da alışveriş denince ilk akla gelen caddeler Bond, Oxford ve Regent Street’teki perakendecilerin oluşturduğu bir çatı oluşumu olan New West End Company’de toplam 600 perakendeci dükkanının toplam değeri 3.5 milyar pound’un üstünde… Bu 3 cadde yılda 200 milyon ziyaretçi ve 5,5 milyar pound ciro getiriyor. Bond, Oxford ve Regent Street’in belediyeleriyle anlaşarak caddeleri trafiğe kapatıp alışveriş günleri düzenlenmesini sağlayan Jace Tyrell’ın yürüttüğü pazarlama ve iletişim çalışmaları sayesinde Avrupa’da alışverişin kalbinin attığı yer Bond, Oxford ve Regent Street caddeleri oluyor.

Jace Tyrrell konuyla ilgili olarak “Kolektif bir oluşum çatısı altında yürüttüğümüz bu sistemle; trafiği ve satışı arttırmak, daha çok müşteriyi mağazalarına çekmek için projeler üretiyor, zor zamanlara “birlikte” oluşturdukları yaratıcı çözümlerle meydan okuyoruz.” Dedi.

Jace Tyrrell’ın ardından başlayan ana oturumda ise EURO RSCG CEO’su Levent Erden “Yeni Dönemin Pazarlama Şifreleri”ni sektör temsilcileri ve katılımcılarla paylaştı. Pazarlama dünyasının girdiği yeni dönemi sorgulayan Levent Erden, 2004 ekonomik krizinden maliyetlerin artması ve satın alma gücünün azalmasıyla birlikte marka iletişiminin anlamını önemli ölçüde yitirdiğini söyledi.

Erden, krizin en çok perakende yatırımlarına ve marka iletişimine zarar verdiğini ifade etti. Kriz sonrası insanların yaşam şekillerinin değiştiğini de ifade eden Erden, insanların  ev ortamında sosyalleştiğini ve alışveriş alışkanlıklarının ve satın alma davranışlarının da bu yönde değiştiğini öne sürdü. Erden, şu an da Türkiye’de internet erişiminin yüzde yüz olduğunu da sözlerine ekledi.
 

HEYECANLILAR VE UZMANLAR

Perakende müşterilerini heyecanlılar ve uzmanlar olarak ikiye ayıran Levent Erden, tüketimde, heyecanlıların fırsat odaklı, uzmanların ise sonuç odaklı olduklarını belirtti.

Heyecanlılar: Bir mağazada ürünü görür, analiz etmeden ürünü satın alır.

Uzmanlar: Ürünün bütün özelliklerini analiz eder. Fiyatı, kalitesi, kullanım süresi gibi özelliklerini değerlendirerek satın alma kararı verir.

Yeni bir görüş olarak mağazaların artık ihtiyaç, istek ve anlamın müşterilerine bir arada sunmaları gerektiğini ifade etti.

EKONOMİK KRİZ HEYECANLILARI UZMAN YAPTI

2004-2006 arasında tüketim alışkanlıklarında heyecanlıların fazla olduğunu ifade eden Levent Erden, ekonomik krizin heyecanlıların büyük kısmını uzman haline  dönüştürdüğünü söyledi.

Prestij ve kitlenin birleşimini kitlestij olarak tanımlayan Levent Erden, “Müşterinin yerini bilsek hızını, hızını bilsek yerini bilmiyoruz.” dedi.

Erden, düşük maliyetlere dikkat çekti. Sanal olan her şeyin aslında gerçek olduğunu da sözlerine ekledi. Yeni dönemde müşteriyi artık mağazaya çekmeye değil, markaya yakınlaştırmak gerektiğini söyledi.

Perakende Günleri ‘09’un ilk günü sektörün dokuz önemli temsilcisinin katıldığı “Nerede hata yaptık,  hatalardan ne ders çıkardık” panelinde ve “Yanlış ezberleri bozun” oturumlarında sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını tartıştı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.