Avea hisselerini Türk Telekom alıyor

Türk Telekom, Avea'daki hisselerinin tamamını 500 milyon dolara satın almak üzere Telecom Italia ile anlaştı.

18.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Türk Telekom, Avea’daki hisselerinin tamamını 500 milyon dolara satın almak üzere Telecom Italia ile anlaştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk Telekom, Avea’da yüzde 81 hisse sahibi olacak.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre, Avea hisselerinin Türk Telekom’a devrinin bir kaç hafta içerisinde, tüm ilgili kurum ve kuruluşlara gerçekleştirilecek başvuru ve onay sürecinin ardından tamamlanması bekleniyor.

Rekabet Kurulu, daha önce Oger Telecom ve Telecom Italia ortak girişiminin Türk Telekomun yüzde 55’ini satın almasına onay vermişti.

Hisse devri gerçekleştikten sonra Avea Yönetim Kurulu, sekizi Türk Telekom, ikisi İş Bankası tarafından atanacak olan toplam 10 kişiden oluşacak.

Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, hisse konusunda yaşanan değişimin Türkiye mobil sektörüne olumlu etkileri olacağını, anlaşmayla birlikte, Türk Telekomun Avea’da tam kontrole sahip olarak, Avea’nın pazardaki konumunu güçlendirmeye yönelik desteği sağlayacak bir konuma geldiğini ifade etti.

Açıklamada, anlaşmanın temelinin Telecom Italia ve Oger Telecom arasında Temmuz 2005’te imzalanan sözleşmeye dayandığı, Oger Telecom ve Telecom Italia’nın, 23 Haziran 2005’te Özelleştirme İdaresine yaptıkları başvuru ile Türk Telekomun özelleştirmesine yönelik ihale için bir ortak girişim kurduğu ve güçlerini birleştirdiği anımsatıldı.

Oger Telecom ve Telecom Italia arasındaki anlaşmaya göre, Telecom Italia’nın Avea’daki hisselerinin, blok satışın tamamlanmasının ardından 270 gün içerisinde, gelirin bir kısmının Telecom Italia tarafından Oger Telecom’a yatırım yapılması yoluyla sabit bir fiyattan Türk Telekom’a sunulacağı hatırlatılan açıklamada, Türk Telekom Yönetim Kurulunun Şubat 2006’da bu fırsatı gündeme aldığı ve şirketin Avea’nın söz konusu hisselerini 500 milyon dolara satın almasının şirketin yararına olacağına ve hissedarları Hazine Müsteşarlığı ve Oger Telecom açısından fayda sağlayacağı kararı verildiği vurgulandı.

Telecom Italia Grup Başkan Yardımcısı ve Oger Telecom Limited Yönetim Kurulu Üyesi Giampaolo Zambeletti, bu gelişmeden son derece memnun olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Türk Telekom’un bu satın almayı gerçekleştirmesi ile Telecom Italia, toplamı 450 milyon dolara ulaşan yatırımları ile Oger Telecom’daki hisselerini artırıyor. Telecom Italia, Oger Telecom’un hissedarı olarak Türk Telekom ve Avea’nın gelişimi için desteğini artıracaktır.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.