Atos olimpiyata 50 gün kaldı

Olimpiyat Oyunlarının dünya çapında IT ortağı Atos Origin, BOCOG Technology ile birlikte...

11.07.2008 - 16:39 | MediaCat

Olimpiyat Oyunlarının dünya çapında IT ortağı Atos Origin, BOCOG Technology ile birlikte yaptığı açıklamada Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları için son teknik provaların da başarıyla tamamlandığını duyurdu. Provalarda BOCOG, Atos Origin ve teknoloji ortaklarının 2 bin 500 kişiden oluşan ekibi görev aldı. Oyunların en yoğun üç gününün canlandırıldığı provalarda (13, 16 ve 21 Ağustos), sel, şebeke bağlantısının kopması, enerji kesintisi ve yarış programında değişiklik de dahil olmak üzere, yaklaşık 500 önceden tanımlı senaryo uygulamaya konuldu.

Oyunlara 50 gün kala, Pekin 2008 Organizasyon Komitesi’nin (BOCOG) ve Atos Origin’in başkanlık ettiği teknik provalar başarıyla tamamlandı. Son teknik prova; personel, teknoloji ve prosedürlerin her türlü duruma karşı hazırlıklı olduğundan emin olmak için tasarlandı. Bunun yanında gazeteciler ve televizyonlara da bilgi iletişim sistemlerini tanımaları ve Olimpiyatları dünya çapında 4 milyardan fazla TV seyircisine ulaştırmak için bilmeleri gerekenleri vermesi açısından önemli bir fırsat oldu.

Önceden tanımlanmış senaryolar yaklaşık 100 TR yetkilisinin oluşturduğu bir gölge ekip tarafından sahalarda denendi. Bu ekip, daha sonra operasyon ekibinin verdiği tepkileri değerlendirdi. Senaryolar arasında şunlar vardı: donanım arızaları, yazılım problemleri, spor aktivitelerindeki değişiklikler, kullanıcı şikayetleri, personel problemleri, güvenlik saldırıları, şebeke ihlalleri, ve güç kesintileri. Tüm senaryolar operasyon ekibinden tümüyle gizli tutuldu. Provanın ikinci gününde ekip yeni bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Çünkü Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın bağımsız olarak düzenlediği bir tatbikat, Plaj Voleybolu sahasındaki teknik prova ile aynı güne denk geliyordu. Bu işlem Pekin şehrinin Oyunlar sırasında acil durum kapasitesini ölçmek için yapılacaktı.

Test işlemleri Pekin yanında Hong Kong dahil uzak şehirlerdeki 39 spor sahasında gerçekleştirilecek 35 olimpiyat oyunu ve bir Wushu müsabakası için yapıldı. Tüm müsabakalar gerçek sahalara göre ve oyunların zamanında yaşanacak koşullara çok yakın koşullar altında gerçekleştirildi.

“Pekin 2008 Organizasyon Komitesi ve Atos Origin’in son teknik prova için yaptığı hazırlık ve gösterdikleri performans son derece etkileyiciydi” yorumunu yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Teknoloji Müdürü Jean-Benoit Gauthier sözlerine söyle devam etti:
“Olimpiyat Oyunları’nın dünya çapındaki IT ortağı ve bilişim sistemleri entegratörü Atos Origin, ekiplerin ve sistemlerin Oyunlara hazırlık derecesini görmede önemli bir kilometre tası olan son teknik provaların hazırlanmasında, derin deneyimini kullanarak son derece hayati bir rol oynadı.”

BOCOG Teknoloji Müdürü Yang Yichun ise konu hakkında şu yorumu yaptı: “Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları’na 50 gün kala son teknik provaların da başarılı bir şekilde tamamlanmış olduğunu görmekten dolayı çok mutluyuz. Olimpiyat oyunları konusundaki kapsamlı teknik uzmanlığını kullanan Atos Origin diğer tüm teknoloji ortaklarıyla yakından çalıştı ve başarısına önemli derecede katkıda bulundu. Bu provanın elde ettiği büyük başarı ve tüm ekiplerin tek bir ekipmişçesine yakından ve etkili bir şekilde çalışması sayesinde, Pekin 2008 Olimpiyat Oyunlarına hazır olduğumuza inanıyoruz.”

“Teknik provalar sırasında tüm ekibin gösterdiği performans bizi son derece memnun etti “ diye konuşan Atos Origin Olimpiyatlar ve Büyük Etkinlikler Bölümü Üst Düzey Başkan Yardımcısı Patrick Adiba sözlerine söyle devam etti: “Teknik prova ve bir önceki Olimpiyatlardan edinilen değerli deneyimimiz sayesinde ekip son derece yüksek bir performans gösterdi. Prova, ekibin kendine olan güvenini arttıracak ve 8 Ağustos 2008’de Olimpiyatlar başladığında Oyunlara hazır olduğumuzdan emin olmamızı sağlayacak. Çünkü bu şekilde Oyunun operasyonel gereklilikleri hakkındaki bilgimizi arttırabiliyoruz.”

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile Atos Origin arasında imzalanan sözleşme, 2002 Salt Lake City (şirket o tarihte SchlumbergerSema olarak faaliyet gösteriyordu); 2004’de Atina; 2006’da Torino; 2008’de Pekin; 2010’da Vancouver ve 2012’de Londra’da gerçekleştirilecek oyunları da kapsayacak şekilde, bugüne kadar imzalanan en büyük spor IT sözleşmesi. Atos Origin, Olimpiyat Oyunlarının IT danışmanlığı, sistem entegrasyonu, operasyon yönetimi, bilgi güvenliği ve yazılım uygulama geliştirme konularında ana sorumluluğu üstleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.