MediaCat

‘Asıl sahibi kim’ tartışması bitecek

Artık her türlü fikir ve sanat eserinde ‘Asıl sahibi kim’ tartışması bitecek. Çünkü eserlere üretildiği an itibarıyla elektronik imza atılabilecek.

‘Asıl sahibi kim’ tartışması bitecek

Artık her türlü fikir ve sanat eserinde ‘Asıl sahibi kim’ tartışması bitecek. Çünkü eserlere üretildiği an itibarıyla elektronik imza atılabilecek.

Ezcacıbaşı Bilişim ve e-güven işbirliğiyle hayata geçirilen www. tasdix.com sitesi her türlü yaratıcı düşünce ve eserin kimin olduğuna dair internette onay veriyor. Daha önce eser sahibi noter yoluyla onay alabiliyordu. 5070 sayılı elektronik imza yasası gereği bu onayın hukuki geçerliliği de var. Yani mahkeme aşamasında bu siteden alınan onay delil olarak kullanılabilecek.

Garo Mafyan özellikle sanatçıların notere gitmek durumunda kalmasının zorlu bir süreç olduğunu, yeni uygulamanın işleri çok kolaylaştıracağını söyledi. Uygulamadan sadece müzisyenler değil, senaristler, grafikerler, yazılım programı yapanlar, yazarlar yani fikir ve sanat eseri üreten herkes faydalanabilecek. Ancak uygulama dün hayata geçtiği için geçmişe yönelik geçerliliği yok. Mafyan da eskiden bu işlerin o kadar önemsenmediğini, bir müzik eserinin kime ait olduğunu çoğu zaman plaklardan öğrenebildiklerini ve öyle kabul etmek zorunda kaldıklarını söylüyor.

Site dün İstanbul Modern’de, Ezcacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Tarık Aşkın, e-güven Genel Müdürü Can Orhun, avukat Erdem Türkekul, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Garo Mafyan, Erol Evgin ve Kerem Görsev’in katılımıyla tanıtıldı.

Toplantıda konuşma yapan Faruk Eczacıbaşı, e-imza çalışmalarının bir uzantısı olarak, yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı e-Güven’in sağladığı, sayısal zaman damgası sertifikalarının gerek kurumlar, gerekse bireyler tarafından tercih edileceğini düşündüklerini ifade ederek; Tasdix’in amacını şöyle anlattı:

“Temel işlevi elektronik ortamdaki her tür dosyayı güvenilir, uluslararası standartlara uygun, yasal geçerliliği olacak şekilde; işlemin yapıldığı anda ve işlem yapılan bilgisayarda olduğunu gösteren onaylama (zaman damgası) hizmetini internet üzerinden vermek olan Tasdix; Türkiye’de bu konudaki önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. Tasdix sayesinde her yeni fikir ya da eser sahibi eserini bilgisayarına kaydettiği anda zaman damgası ekleyebilecektir ve bu kayıt Türkiye Cumhuriyeti adli mercileri nezdinde 5070 sayılı elektronik imza kanunu sayesinde hukuksal bir delil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de her geçen gün fikri ve sınai haklar konusunda ilerleme kaydediyoruz. Tasdix bu konudaki uygulamaları hızlandıran kullanımı kolay, aynı zamanda güvenilir bir çözüm olarak Türkiye’de bir ilke imza atmaktadır.“

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.