MediaCat

Arçelik’ten yapay zekâlı çamaşır makinesi: Neo

Yapay zekâyı çamaşır yıkama teknolojisine entegre eden Arçelik, ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu geliştirdi.

Türkiye’nin lider beyaz eşya markası Arçelik, yapay zekâ teknolojisini entegre ettiği otonom çamaşır makinesi Neo’yu tanıttı. Arçelik’in yapay zekâ destekli, ilk otonom çamaşır makinesi Neo, kumaşların türüne göre sunduğu farklı programlar yerine ihtiyaca göre uygun yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Şık ve çarpıcı tasarımı ile dikkat çeken Neo, “Optimix” tuşuna basıldığında çamaşırlar için en doğru yıkama adımlarını oluşturarak deterjan, enerji ve su tüketimini en ideal seviyede tutuyor.

Yapay zekâ ile üstün yıkama performansı

Bugüne kadar müşterilerini birçok ilkle buluşturduklarına dikkat çeken Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, markanın son inovasyonuna ilişkin, “1959 yılında ilk yerli çamaşır makinesini ve 1974’te ilk yerli tam otomatik çamaşır makinesini ürettik. Şimdi de ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu sunmaktan gurur duyuyoruz. Arçelik olarak sürdürülebilirlik odağımızı Ar-Ge ve inovasyon alanındaki gücümüzle birleştirerek müşterilerimize çevre dostu ürün ve teknolojiler sunmaya devam ediyoruz. Bunun en son örneği olan Neo, entegre akıllı sensörler ile kumaşın türü, kirlilik seviyesi ve yük miktarını tespit ediyor ve yapay zekâ destekli Optimix özelliği sayesinde, en doğru yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Deterjan, su ve enerji tüketimini ideal seviyede tutuyor. Yaşam döngüsü boyunca karbon ayak izini yüzde 32 oranında azaltıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Yüzde 24’ü geridönüştürülmüş materyallerden oluşuyor

İnovatif ürün ve teknolojileri ile sektörüne öncülük eden Arçelik’in geliştirdiği ilk otonom çamaşır makinesi Neo’nun ağırlığının yüzde 24’ü geridönüştürülmüş materyallerden oluşuyor. Neo ayrıca, A enerji sınıfındaki ürünlere göre yüzde 10 daha az enerji tüketimi sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, aktivist ve sanatçıların yer aldığı ortak akıl platformu İyi-Ge’yi kuran Arçelik, müşterilerine daha sürdürülebilir yaşam konusunda ilham vermek üzere İklim Dostu Hareket’i başlattı. Sürdürülebilirlik alanında sektörünün öncülerinden Arçelik, 2023 S&P Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 100 üzerinden 86 puan alarak dayanıklı tüketim sektöründe beşinci kez üst üste en yüksek skoru elde eden şirket oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.