Araştırma Sektörü yüzde 38 büyüdü

Araştırma sektörü bir önceki yıla oranla...

24.04.2008 - 17:37 | MediaCat

Araştırma sektörü bir önceki yıla oranla %38 artış göstererek 130 milyon dolar seviyesine yükseldi. Konu ile ilgili Türkiye Esomar Temsilcisi Mehmet Büyükgürel; ‘Kişi başına düşen araştırma harcaması dünyada ülkeler arası kıyaslamalar yapmak için kullanılan ana değişkenlerden biri. Türkiye yıllar içerisindeki istikrarlı büyümesine bu senede devam etti ve kişi başına düşen araştırma harcaması 2$’a yaklaştı. Ancak özellikle dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu rakam yaklaşık 10 ile 20 USD arasında değişmektedir. Dolayısıyla Türkiye’de araştırma sektörünün gelişimi için atılacak her adım ve bu sayede istikrarlı büyümenin devam etmesi sonucunda; önümüzdeki yıllarda da hızlı büyümenin devam etmesi çok olası gözüküyor.

2007 yılı Türkiye araştırma harcamalarına bakıldığında sektör dolar bazında yaklaşık %38 oranında büyüyerek 130 milyon USD’lik bir hacme ulaştı. Sektörde faaliyet gösteren araştırma şirketleri arasında ilk 5 firma, gelirin %60’ına sahip.

Bu sene sektörün Amerikan Doları bazında bu kadar büyümesinin temel sebebi kuşkusuz USD’nin 2006 yılına göre daha zayıf seyretmesi. Ancak bunun ötesinde de bir diğer olumlu gelişmede hem devlet insiyatifinde olan hem de Dünya Bankası fonları tarafından desteklenen ve gerçekleştirilen bazı çalışmaların bir kısmının daha “gerçek” araştırma sektörüne kaymış olması. Kuşkusuz 2007 yılının seçim yılı olması da bu büyümeyi önemli ölçüde desteklemiştir.

Bahsedilen cironun oluşumunda çok farklı sektörlerde yapılan projeler yer alsa da, özellikle hızlı tüketim alanında yapılan araştırmalar tüm rakamın %38’ini oluşturuyor. Sırasıyla medya, kamu, medikal ve telekom alanlarında yapılan araştırmalar ise daha geriden takip eden sektörler.

2008 için sektör liderlerinin tahminleri ise %16’lık bir büyüme beklentisini sergiliyor.’ Yorumunda bulunurken, Dernek Başkanı Temel Aksoy: ‘Türkiye’de araştırma kullanımı ve bilinci her geçen yıl artarak devam ediyor. Bu durumun en belirgin göstergesi her yıl yapılan sektör büyüklüğü toplantısında elde edilen sonuçlardır. 2000’li yılların başından bu yana araştırma sektörü 3 katın üzerinde büyüme gösterdi. Yeni dönem Yönetim Kurulu olarak, araştırma kullanımını teşvik eden, yöneticilerdeki farkındalığı artırıcı çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Amacımız; sağlam temeller üzerine kurulu stratejilerle hareket eden, bilinçli araştırma kullanan profili geliştirip yaygınlaştırmak ve sektörün hedeflenen büyüklüğe ulaşmasını sağlamaktır.’ dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.