Arapça TRT yayında

TRT'nin Arapça yayın yapacak 'TRT El Türkiye' adlı kanalı, dün Dolmabahçe Sarayı'ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen törenle açıldı...

05.04.2010 - 00:00 | MediaCat

TRT’nin Arapça yayın yapacak ‘TRT El Türkiye’ adlı kanalı, dün Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thami, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan TR Genel Müdürü Şahin, kanalın, kalite itibariyle Arap ülkelerinde yayınlanan televizyonların üstünde bir kalitede olacağını söyledi. İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu ise, kanalın açılması ile Türklerle Araplar arasında yeni bir aşama başladığını vurgulayarak, kanalın, ülkeler arasında anlaşmayı sağlayacak bir kanal olacağını ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da, sinevizyondan aktarılan mesajında, bölgede barış ve istikrarın önemine vurgu yaparak, kanalı ilgiyle takip edeceklerini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Arınç da, ”Bu kanalı hazırlamakla çok iyi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Hem ülkemizde bu dili konuşan ailesinde ve çocuklarında birbirleriyle bu dille anlaşan yüz binlerce, belki birkaç milyon insanımız var. Ama biz, aynı zamanda aynı coğrafyanın, kültürü aynı, tarihi aynı, inancı aynı insanları olarak, birbirimize artık TRT’nin bir kanalı aracılığıyla da ulaşabileceğiz. Tarihin kardeş yaptığı insanların birbirlerini bu kanalda bulması bizim için her övgünün üstündedir. TRT olarak zoru başardığımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Törende, ailesi ile Türkiye’de yaşayan Suriyeli Şeyma Mahmut Osman isimli 13 yaşındaki bir kız ‘Türkiye’den Sevgilerle’ isimli Arapça kaside okudu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.