Apple ve Samsung’un davası

Apple ve Samsung, 17 ay süren patent kavgalarının ardından, bugün ABD’de en büyük yasal mücadelelerinden birine başlıyor.

30.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Apple ve Samsung, 17 ay süren patent kavgalarının ardından, bugün ABD’de en büyük yasal mücadelelerinden birine başlıyor.

Apple ve Samsung, California eyaletindeki San jose Bölge Mahkemesi’nde bugün başlayacak davada kozlarını paylaşacak. Sadece Silikon Vadisi değil, tüm dünyadaki elektronik üreticileri bu davayı kendi çıkarları adına da yakından takip edecek.

Apple, ABD’de görülecek patent davasında, Samsung’un ürünlerini taklit ettiğini kabul ettirebilirse, rakibinin ürünlerini raflardan kaldıracak ve diğer rakiplerine de göz dağı verecek güce ulaşacak.

Samsung ise Apple’ın ürünleri olan iPad ve iPhone’un, ‘kendi teknolojisi olmadan üretilmesi mümkün olmayan’ ürünler olarak tanıtacak. Apple’a ekran ve çip teknolojisi sağlayan Samsung, rakibinin iddialarını avantajlı olduğu bir davada jüriye kabul ettirmesi halinde, ‘yasal rekabetin darbe yiyeceğini ve bu durumun tüketicileri etkileyeceğini’ ifade etti.

İki şirketin geçtiğimiz hafta mahkemeye yaptığı başvuruda ortak konu, beklendiği gibi fikri haklar. Apple CEO’su tim Cook, bir hafta önce Samsung yetkilileriyle patent tartışmalarını görüşmek için bir araya gelmiş, ancak net bir sonuç çıkmamıştı. Hatta, Almanya’da bir mahkeme, aynı günlerde Galaxy 7.7 Tab bilgisayarı için geçerli olan satış yasağını AB ülkelerini kapsayacak şekilde genişletmişti.

San Jose’de başlayacak olan davada, Apple ve Samsung ürünlerinin tasarımlarını ve mobil cihazlarda kullandıkları yazılımların içeriklerini koruyan patentler üzerinde kendilerini savunacak.

Karmaşık İlişkiler

Apple ve Samsung her ne kadar birbirlerini yok etmeye çalışan iki firma gibi görünse de, Apple, aynı zamanda Samsung’un en önde gelen müşterisi konumunda. Apple’ın Samsung’dan tedarik ettiği ürünler arasında LCD panelleri, flash bellekler ve iOS işletim sisteminin evi olan çip setleri yer alıyor.  Apple, 1999 yılında iBook dizüstü bilgisayarları için yeterince monitör üretilebilmesi için Samsung’un taşeronlarından birine 100 milyon dolar ödeme bile yapmıştı.

Analistler, iki şirketin her ne kadar birbirleriyle uzun dönemli ve derin ilişkilere sahip oldukları görünse de, patent kavgalarında ‘özel bir çözümün’ daha uzun bir süre gelmeyeceğini düşünüyor.

(Kaynak: Ntvmsnbc)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.