Apple pazarlama tarihi

Apple’ın ürün lansman tarihi kendi içinde dersler barındırıyor.

09.09.2014 - 10:56 | Tuğba Özögretmen

Apple 2007 yılında ilk telefonunu geliştirdiğinde 4 inçlik ekranıyla, piyasaya yön verecek tek bir iPhone formatının bahsi geçiyordu. Ancak daha geniş ekranlar, çok değil üç yıl sonra iPad ile tüketicinin beğenisine sunuldu. Apple stratejisi her zaman format seçeneklerini sınırlı tutmayı tercih etti. Ta ki Temmuz ayında yeni yazılım güncellemesi bu sınırları delene kadar…

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisinin portfolyosunu genişleteceğine dair pek çok sinyal var. New York Times’a göre bu işaretlerden biri, Apple’ın bugün Kaliforniya’da gerçekleşecek organizasyonunda, geniş ekranlı iki yeni iPhone modelini ve kendi içinde mobil ödeme sistemi bulunduran giyilebilir teknolojili cihazını tanıtması. Aynı şekilde Apple’ın ürün geliştirmede bu denli gaza basması, televizyon, basılı ve açıkhava reklamlarında da medya alımlarını artıracağının bir göstergesi. Benzer şekilde şirketin öncüsü olduğu ürün yerleştirme aktivitelerinde de artış olacak.

Bazı öngörüler Apple’ın önümüzdeki dönemde iki kategoriye odaklanacağını söylüyor: giyilebilir teknolojiler ve mobil ödeme. Yine kulislerdeki konuşmalara bakılırsa Apple, giyilebilir teknolojili cihazını 2015’e dek piyasaya sürmeyi düşünmüyor. Tüm bu stratejik değişimlerin, 2011 yılında Steve Jobs’un ölümünün ardından hız kazandığını söylemekte fayda var. Zira bu dönem benzer şekilde Apple’ın güçlü rakibi Samsung’un da rekabete hız kazandırdığı bir sürece denk geliyor.

Merhaba iPhone
2007 yılında iPhone’u piyasaya süren Apple, reklam yatırımlarını artırması gerektiğini biliyordu. İlk iPhone reklamı ‘Hello’ 2007’deki Oscar Töreni esnasında gösterildi. Apple’ın Cisco ile rekabette olduğu o günlerde yayınlanan reklam, iPhone ismini değil, yalnızca Apple logosunu gösteriyordu. O yıl Apple, reklam yatırımların 129 milyon dolar artırarak 467 milyon dolara yükseltti.

[youtube]http://youtu.be/mmiWTKZzBLY[/youtube]

Yeni ürünler için müthiş destek
Apple dijital medyanın gelişmesiyle merkezi bir stratejiden uzaklaşarak, web üzerinde dalgalanan bir etkinin peşine düştü. 2010 Mart ayında ilk iPad reklamı internet ortamında izleyicinin beğenisine sundu. Yeni tablet aynı zamanda kendine, Modern Family gibi popüler televizyon yapımlarında da-ücretli bir reklam olmaksızın- kendine yer buldu. Apple televizyona hâlâ hatrı sayılır derecede yatırım yapan reklamverenlerden biri. Ad Age DataCenter verilerine göre geçtiğimiz yıl şirketin toplam reklam yatırımlarının yüzde 80’i televizyona yapıldı.

[youtube]http://youtu.be/dmWPIacKVyE[/youtube]

Kantar Media verilerine göre, şirket 2010’un ikinci yarısında, yeni iPad reklamları için yaptığı yatırımı 51,9 milyon dolar artırdı.  MacBook Air’ın piyasaya sürüldüğü yılın dördüncü çeyreğinde Apple 31,1 milyon dolar reklam yatırımı yaptı.

Reklamlar çeşitleniyor
Apple ürün lansmanlarını takiben, Apple Store (2008) ve FaceTime (2010) gibi özel hizmetleri için de reklam filmleri yayınladı. Ancak şirketin gelirinin yarısını oluşturan iPhone, reklam pastasından her zaman en büyük payı aldı. 2009-2013 yılları arasında Apple’ın ölçülebilir medya harcamasının yüzde 40’ından fazlası akıllı telefonlar için yapıldı.

iPhone 5 için yayınlanan Parenthood filmi, tıpkı Powerful ve Strength filmleri gibi, kullanıcıların sıklıkla faydalandığı fitness-tracking gibi yan özelliklere odaklanıyordu.

[youtube]http://youtu.be/fmTpgSMJ96c[/youtube]

Apple varlığını, aralarında Çin’in de yer aldığı dış pazarlarda kuvvetlendirmeyi ihmal etmedi. Ağustos ayında yayınlanan reklam filminde markaya, Çin’in bir elektro-pop grubu eşlik etti. Reklam yatırımlarını markanın satışlarındaki artış takip etti; 2009 yılında Çin ve Hong Kong pazarındaki toplam satış yüzde 1,8 arttı. Geçtiğimiz çeyrekte ise bu oran yüzde 16’ya ulaştı. Asya Apple için en rekabetçi pazarlardan biri olmaya devam ediyor; özellikle de geniş ekranlı telefonlar özelinde.

Apple ölçülebilir medya harcamaları, 2009-2013, Kantar Media
iPad – 681,760,500$
iPhone – 1,003,516,000$
iPod – 154,518,900$
iTunes – 344,161,500$
Mac – 212,865,500$

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.