Apple ilk sosyal ağını tanıttı

Abonelerin müzikle ilgili her konuda mesajlaşıp arkadaş ve bilgi ağı oluşturmasını sağlıyan yeni iTunes servisi...

02.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Abonelerin müzikle ilgili her konuda mesajlaşıp arkadaş ve bilgi ağı oluşturmasını sağlıyan yeni iTunes servisi, MySpace’e rakip olacak.

Dün gece yapılan yarı yıl toplantısında yeni Apple ürünleri firmanın CEO’su Steve Jobs tarafından tanıtıldı. Yeni iPod ve Apple TV’nin yanında firmanın ilk sosyal ağı Ping dikkat çekiyor. Müzik ve film dağıtım sitesi iTunes’a eklenti olarak açıklanan yeni servis, Jobs tarafından “iTunes, Facebook ve Twitter karışımı” şeklinde tanımlandı. iTunes aboneleri, sol menüdeki Ping sekmesine tıklayarak girebilecekleri ağda, müzikle ilgili beğeni ve yorumlarını ileti halinde duvarlarına yazabilecek, arkadaş listeleri oluşturabilecek, belirli grup ve programlara abone olabilecek.

Jobs’un “Konusu sadece müzik olan bir sosyal ağ” diye nitelendirdiği Ping, mevcut 160 milyon iTunes abonesi tarafından hemen kullanılamaya başlanabiliyor. Ağın, müzik odaklı paylaşım sitesi MySpace’e ciddi rakip olabileceği söyleniyor.

Apple’ın San Fransisco’daki toplantısında ayrıca yeni seri iPod Nano, iPod Touch ve Apple TV de tanıtıldı. Daha da incelen ve ufalan iPod Nano’nun kare yüzeyinin tamamını kaplayan dokunmatik ekranı ve iOS 4 ikonları beğeni toplarken, iPod Touch’a eklenen ön ve arka kamerayla cihaza FaceTime özeliği kazandırıldı.

ntvmsnbc.com