MediaCat

Apple hisseleri rekor seviyeye ulaştı

134 dolar barajı nasıl aşıldı?

Apple hisseleri rekor seviyeye ulaştı

Takvimler Mayıs 2016’yı gösterdiğinde Apple hisseleri çok da beklenmedik bir biçimde düşüş göstermiş ve yatırımcıları şaşırtmıştı. Bu rekor dün akşam saatleri itibarıyla tersine döndü ve 134,54 dolar seviyesini geçen Apple hisseleri bu alanda tüm zamanların rekoruna ulaşmış oldu. Peki, ne oldu da Apple hisseleri, Nisan 2015’te kaydedilen bir önceki rekoru kırdı?

Yanıtın birden fazla boyutu var.

Yaşanan gelişmenin başlıca nedenlerinden biri Apple’ın Eylül 2015’ten bu yana hisselerini geri satın alma hamlesine devam etmesi. Kısacası, toplamda yüzde 6’sı bizzat Apple tarafından geri alınan hisselerden artık daha az var. Bu da fiyat artışını beraberinde getiriyor. Ancak bu, kırılan rekoru açıklamak için yeterli değil. Sorunun asıl cevabı Apple’ın geçmişinden ziyade geleceğinde yatıyor.

Yatırımcılara Apple konusunda güven veren temel unsur, şirketin alametifarikası iPhone’dan başkası değil. Tabii ona eşlik eden Apple Music, bulut servisleri ve App Store’u da unutmamak gerekli.

Tim Cook ve şürekası Apple’ın birçok heyecan verici ürünüyle piyasada boy göstermeye hazırlandığını defalarca söylediyse de şirkete duyulan güveni bu -çok da net olmayan hatta havada kalan- ifadelere dayandırmak pek de mantıklı değil.

Yatırımcılara Apple konusunda güven veren temel unsur, şirketin alametifarikası iPhone‘dan başkası değil. Tabii ona eşlik eden Apple Music, bulut servisleri ve App Store’u da unutmamak gerekli.

Yatırımcılar bu yıl itibarıyla 10’uncu yaşını kutlayan iPhone’un sekizinci versiyonuyla Apple’ın büyük oynayacağını ve yepyeni bir bakış açısıyla piyasaya sunulması beklenen iPhone 8’in bekleneni vereceği görüşünde. Buna geçtiğimiz yıl 20 milyar dolar gelir getiren Apple servislerini ve firmanın bu miktarı önümüzdeki dört yıl içinde ikiye katlamak konusundaki planını da eklediğinizde ortaya yatırım için son derece mantıklı bir şirket tablosu çıkmış oluyor.

Apple hisselerindeki olumlu seyrin eylül ayında lansmanı yapılacak iPhone 8’e kadar süreceği kesin gibi görünüyor. O tarihten sonrası ise şimdilik bir parça muğlak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.