MediaCat

Anti-Reklam ajansı kuruldu

Her yerde, her zaman reklamlarla karşılaşmaktan sıkılan bir grup,

Anti-Reklam ajansı kuruldu

Her yerde, her zaman reklamlarla karşılaşmaktan sıkılan bir grup, Amerika’da gittikçe genişleyen bir alternatif harekete imza attı: “Anti-reklam Ajansı.”

Para fobisi

“Biz gerçekten paradan hoşlanmıyoruz” cümlesiyle açılan manifestoları şöyle devam ediyor: “Çünkü hayatta gerçek şeyler gerçekten para etmiyor.”

İçlerinde, San Fransisco’nun popüler tasarım atölyelerinden biri olan San Fransisco Print Collective’den sanatçılar var. Kartpostal ve poster konusunda New York’un en iyilerinden Steve Lambert de “sözde” CEO’ları; kendisi New York Times ve News Week gibi önemli yayın organlarının kıdemli grafikeri.

Buna ihtiyacımız yok

Anti reklam Ajansı, eylemleriyle meşhur. Otobüs durukları için alternatif reklam panoları yapıyorlar. Panoların üzerinde şöyle yazıyor: “Buna gerçekten ihtiyancınız yok” Bazen bir mesaj vermek yerine kendi çizimlerini panolara yerleştirdikleri de oluyor.

Anti-reklamcılardan her çarşamba San Fransisco’da buluşan bir ekip de beyaz yakalı işçiler için çok ucuza mal olan hediyeler üretiyor. Ajans çalışanları bazı ürünleri kendi istedikleri ambalajlarla kaplıyorlar. Bunun için de yöntem belli. Anti reklam Ajansı’nın web sayfasındaki direktiflere uyarsanız sorun yok: Web sayfasındaki şablonlardan bilgisayar çıktısı alıyorsunuz, onları kesip boyuyorsunuz, cebinizde bir yapıştırıcıyla beraber bir mağazaya girip o bilgisayar çıktısını bir güzel uygun bir paketin üzerine yapıştırdınız mı işlem tamam…

Sosyal reklam

Bilboardların, binaların üzerindeki reklam panoları onların en çok k ullandıkları anti-reklam alanları. Taksilerin, otobüslerin üzerine alternatif reklam imajları ve mesajları yazıyor, yapıştırıyorlar. Kendi mesajlarının bulunduğu kağıtları evlerinde, atölyelerinde hazırlayıp basıyorlar. Onlarınki sıradan bir muhalefet, yani sadece eleştirmek değil. R eklama karşı çıkmakla kalmayıp kendi reklam anlayışlarını da öne sürüyorlar; dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan bir keklam anlayışını; Sosyal reklam

Anti-reklamcılar, insanların kendilerinden şüpheye kapılacaklarını düşünerek şu soruya cevap veriyor: “Sizin yaptığınız da reklamın bir başka türü, siz de belki kendi reklamınızı yapıyorsunuz, kim bilir?” Cevapları şöyle: “Biz reklamcı değil, sanatçıyız ve yaptığımız hiç bir iş, bir ürüne, mala yönelik değil. Maniplasyona kapalıyız ve başka hiçbir şeyin önemi yok.”

Anti reklam tugayları

Dünyada reklam karşıtı muhalefet 90’lı yılların başından bu yana yayılarak genişliyor. Fransa’da 1992’de kurulan “Reklam Saldırılarına Karşı Direniş” adlı anti-reklamcılar kamuya açık yerlerdeki panolarını şiddetsiz eylemlerle bozuyor. Kendi aralarında “Reklam kırıcılar”, “Anti reklam Tugayları” ve “Sökücüler Kollektifi” gibi adlar altında internet sitelerinde örgütleniyorlar. Fransız Anti-Reklam Tugayları’ndan 200 kişi 2003’te Paris Metrosu’nda reklam panolarını karaladı. Bir milyon Avro zarara yol açan bu eylem çok konuşuldu. Son dönemde adı en çok duyulanlar ise, K anadalı aktivist grup ‘adbusters.’ 23-24 Kasım’ın tüm dünyada “Bir şey s atın almama” günü ilan edilmesi fikri de onlara ait.

Kaynak: Taraf

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.