Market markalarında hızlı büyüme

Ipsos KMG’nin her yıl market markalı ürünleri incelediği Market Markaları Raporu’na göre gıda ürünleri en fazla büyüyen kategori olurken en dikkat çekici gelişme...

17.12.2007 - 10:12 | MediaCat

Ipsos KMG’nin her yıl market markalı ürünleri incelediği Market Markaları Raporu’na göre geçen yıllarda da olduğu gibi bu yıl da gıda ürünleri en fazla büyüyen kategori olurken en dikkat çekici gelişme temizlik ürünlerinde yaşandı. Temizlik ürünleri gıda kategorisinden sonra en fazla büyüyen kategori oldu.

Market markalarındaki büyüme enflasyonun 31 puan üzerinde gerçekleşti, en fazla büyüme ise gıda ve temizlik ürünlerinde görüldü. Market markalarının hızlı tüketim ürünlerindeki payı ise yüzde 4.7’ye erişti.

Dünyada uzun yıllardır talep gören, Türkiye’de de yıldızı parlayan market markaları pazarını her yıl inceleyen Ipsos KMG, Market Markaları Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, market markalarına yapılan tüketici harcamaları 2007 yılında 2006’nın üzerinde bir hızla artış gösterdi. Market markalarına yapılan toplam tüketici harcamalarındaki artış, bir önceki yıldaki artışın üzerinde gerçekleşti. Geçen yıl yüzde 34 olarak gerçekleşen büyüme hızı 2007’de yüzde 41’e yaklaştı. Enflasyon rakamları dikkate alındığında ise market markalarındaki reel büyüme enflasyonun yaklaşık 31 puan üzerinde gerçekleşti. Gıda ürünleri 2006 yılında olduğu gibi 2007’de de en fazla büyüyen kategori olmaya devam ediyor. Ancak, 2007’de özellikle temizlik ürünlerindeki büyüme dikkat çekiyor. Temizlik ürünleri gıda kategorisinden sonra en fazla büyüyen kategori oldu.

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu yaptığı değerlendirmede: “Dünyada ilk ortaya çıktığında kendini fiyatla konumlandıran market markalı ürünler artık markaya sadakati sağlayan bir araç ve büyüyen bir pazar konumunda. Ülkemizde ise hala uygun fiyatlı kavramı ile yaklaşılan market markalı ürünler pazarında talep gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Yaptığımız araştırmalardan da görüyoruz ki kalitelerini sürekli artırarak müşteri sadakatini de yakalamayı başaran market markalı ürünler pazarı gıda kategorisi dışında diğer kategorilerde de büyüme başladı” dedi.

Market markalarına yapılan tüketici harcamaları 2007 yılında 2006’nın üzerinde bir hızla artış gösterdi. Market markalarına yapılan toplam tüketici harcamalarındaki büyüme bir önceki yıldaki artışın üzerinde gerçekleşti. Geçen yıl yüzde 34 olarak gerçekleşen büyüme hızı 2007’de yüzde 41’e yaklaştı.


Temizlik ürünleri büyüyor…

Gıda ürünleri 2006 yılında olduğu gibi 2007’de de en fazla büyüyen kategori olmaya devam ediyor. Yüzde 42 ile en fazla büyüme gıda ürünlerinde görülürken, temizlik ürünleri kategorisi ikinci sırada yer alıyor. 2007’de özellikle temizlik ürünlerinde yaşanan büyüme dikkat çekici. Geçtiğimiz yıl büyük oranda pay kaybeden temizlik ürünleri kategorisi bu yıl yüzde 38,3’lük bir büyüme gösterek ikinci sırada büyüme gösteren kategori oldu. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında, market markalı ürün harcamalarının pay kaybettiği tek kategori ise diğer ürünler oldu. Enflasyon rakamları dikkate alındığında ise market markalarındaki büyüme enflasyonun yaklaşık 31 puan üzerinde gerçekleşti.

Market markalarının hızlı tüketim ürünlerindeki (FMCG) payı son dört yıldır artan bir trend gösteriyor. Eylül 06 – Ağustos 07 döneminde bu pay geçen yıla göre yüzde 21 artarak yüzde 4.7’ye erişti. Bu dönem içerisinde kendi kategorisindeki toplam harcamalardan en yüksek payı alan market markalı ürün kategorisi ise yüzde 4.8 ile gıda ürünleri oldu. Kişisel bakım ürünleri 4.5 ile ikinci sırada yer alırken geçtiğimiz yıl düşüş yaşayan temizlik ürünleri kategorisi 4.2’lik pay alarak üçüncü sırada yer aldı.


Hanelerin yüzde 80’i en az bir kez market markalı ürün satın aldı

Geçen yıl aynı dönemde olduğu gibi, bir önceki döneme göre daha çok haneye ulaşan market markalı ürünler son dönemde de penetrasyonunu artırmaya devam ediyor. Geçen yıla göre market markalı ürünler yüzde 7.7 daha fazla haneye ulaşırken, Eylül 06-Ağustos 07 döneminde hanelerin yaklaşık yüzde 80’i en az bir kere market markalı ürün satın aldı.
Eylül 06-Ağustos 07 döneminde market markalı ürünlerin tüm ürün kategorilerinde önceki döneme göre yaygınlaştığı görülüyor. Gıda ürünleri son beş yıldır olduğu gibi en yüksek penetrasyon oranı ile en fazla sayıda haneye giren kategori olmaya devam ediyor.


Market markalarına sadakat artıyor…

Market markalarına tüm kategorilerde tüketici sadakati, yani ikinci veya daha fazla satın alım artmaya devam etti. Eylül06-Ağustos07 döneminde market markalı ürün satın alan tüketiciler FMCG harcamalarının yüzde 6.2’sini market markalı ürünlerle yaptılar. Diğer ve kişisel bakım ürünleri hariç tüm kategorilerde market markalarına olan tüketici sadakati artıyor. Geçen yıl sadakat oranı yüzde 20’ye yakın artan kişisel bakım ürünlerindeki sadakat düşüşü çok az miktarda (yüzde 0.6) olmakla birlikte tüketici tercihinin bu yıl üretici markalara tekrar geçiş yaptığını gösteriyor.


En fazla ciro toz ve kesme şekerde yaşandı

Eylül 06-Ağustos 07 döneminde yıllık olarak en fazla ciro yapan iki kategorinin toz-kesme şeker ve bakliyat olduğu görülüyor. Önceki iki yıl birinci sırada yer alan bakliyat bu yıl itibarıyla ikinci sıraya, yine geçen iki yıl ikinci sırada yer alan kağıt ürünleri ise altıncı sıraya düşmüş durumda. Bu da gösteriyorki toz ve kesme şekere harcanan her 1 YTL’nin 0.39 YTL’si artık market markalarına gidiyor. Geçen yıldan bu yana sadakatin en fazla arttığı kategori ise balık konservesi. Tüketiciler toplam balık konservesi alımlarının geçen seneye göre çok daha fazlasını market markalı ürünlerle yaptılar.


Market markalı ürünler en çok indirim mağazalarından alınıyor

Önceki dönemlerde olduğu gibi, indirim kanalları market markalı ürün ticaretinde sürekli artan payları ile Eylül 06-Ağustos 07 döneminde de market markası alımlarının en yoğun yapıldığı satış kanalı oldu. Hipermarket, zincirmarket, süpermarket ve toptancıların ise market markalarına yapılan harcamalardaki payları düşmeye devam ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.