MediaCat

“Annelerin hijyen kaygısı yükseldi”

Hero Baby Pazarlama Direktörü Şirin Işık’la bebek maması kategorisinin coronavirus salgınından nasıl etkilendiğini konuştuk.

“Annelerin hijyen kaygısı yükseldi”

Evde kaldığımız günlerde market alışverişi ve kaynaklara erişim bazı soru işaretlerini beraberinde getirirken, ebeveynler cephesinde bu soru işaretleri daha da artıyor. Bebeği için riski en aza indirmek, gıda sıkıntısı çekmemek ve hijyenik olduğundan emin olduğu ürünlere sahip olmak ebeveynler için daha da önem kazandı. Konunun muhataplarından biri de bebek maması kategorisi. Hero Baby Pazarlama Direktörü Şirin Işık’a aklımızdaki soruları sorduk.

Evde kaldığımız bu dönemlerde bebek maması pazarında nasıl bir hareketlilik oldu? Online alışveriş ayağında nasıl bir değişim söz konusu?

Şu anda dünyanın gündeminin büyük bir kısmı salgın haberleri ve hijyen uyarılarıyla dolmuş durumda. İnsanların pek çoğu evlerine çekildi ve bulaşma riskini asgariye indirerek yaşamaya devam ediyorlar. İster istemez bireyler gıdaya ve ihtiyaç malzemelerine ulaşamama riskini hissettikleri için toplu alımlar yapabiliyor. Türkiye’de ise COVID-19 krizine ilişkin ilk vakaların tespiti sonrasında bebek ek gıdası sektöründe tüketici alımlarında kategoriler bazında yüzde 20-40 arasında bir artış gözlemledik.

Özellikle bu dönemde değişen tüketici davranışlarını çok yakından takip ediyoruz. Bağımsız bir araştırma firmasıyla yaptığımız araştırmaya göre, kriz ânını hissettiğiklerinde tüketiciler ilk başta evde hijyenlerini korumalarını sağlayacak ürünleri ve gıda ürünlerini stoklarken, devam eden süreçte gıda ihtiyaçlarını idame ettirmeye daha meyilli oluyor. Bebekler de en hassas varlıklar ve ailelerin en kıymetlileri oldukları için ailelerin bu dönemde paketli bebek mamalarına daha fazla yönelmeleri, hatta bu dönemde daha önce bebek maması denememiş olan ailelerin de bebeklerine hijyeninden emin oldukları markaları denettirmeleri söz konusu oluyor.

Online alışverişte yaşanan ivmelenme ise günümüzde dijital dünyanın önemini daha da gözler önüne serdi. Biz evlerimizden çıkmıyorken, dijital dünya tüketicilerin talepleri karşılamak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Öyle ki, önceki aylara nazaran online kanallardaki taleplerin kategorilerimiz kırılımında iki kata yakın arttığını gördük.

Alışverişçi ebeveynlerin hassasiyetleri değişti mi? Satın alma davranışını tetikleyen dinamiklerin nasıl farklılaştığını gözlemliyorsunuz?

Bebek maması kategorisinde alışverişi yapanlar genellikle anneler oluyor. Annelerin, bebeklerinin beslenmesiyle ilgili olan hijyen kaygısı bu dönemde doğal olarak daha da büyük oranda artış gösterdi. Hijyenik ve tazeliğinden emin olunan ürünler ya da markalar salgın döneminde annelerin güvenini kazanmış, halihazırda satın alan annelerin de güvenini bir kez daha pekiştirmiş oldu.

Bebek maması da stok yapılan ürün kategorilerinden biri oldu mu? Öyleyse ardında nasıl bir motivasyon var?

Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından stok konusu gündemimizde yer almaya başladı. Meyve ve sebzeler bebeklerin beslenmesinde çok önemli, kritik bir rol oynuyor. Ailelerin de taze meyve ve sebzeye erişememe düşüncesi, özellikle kavanoz mama dediğimiz meyve püreleri satışlarına yansımış durumda. Hero Baby olarak kavanoz satışlarında bir önceki aya göre yüzde 30’dan fazla artış gözlemliyoruz.

Tahıllar da lif içeriklerinden dolayı bebeklerin beslenmesinde çok önemli bir role sahip. Anneler hem fiziki alışveriş sayılarını düşürdükleri için tek alımda daha fazla ürün satın alıyorlar hem de gıdaya ulaşamama psikolojisiyle bu ürünleri de stoklamaya meyil gösteriyorlar. Yine bu kategorimizde de benzer bir artış görüyoruz.

Bu dönemde kategoride yaşanan hangi değişimlerin kalıcı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Bu dönem bize öğretti ki, hijyenik ve güvenilir gıdalara erişim sadece bugünlerin değil, her günün konusu olmak zorunda. Tazeliğinden, doğallığından ve en önemlisi de el değmeden, tüm hijyen koşulları sağlanarak bizlere sunulan gıdalar altın değerinde. Annelerin alışveriş sepetinde, bu güveni sağlayan kategorilerin ve markaların salgın sürecini atlattığımızda da sürekli yer bulacağına inanıyorum.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.