MediaCat

‘Anlamlı hediyeler verin!’

UNICEF’in ‘yoksul ülkelere gitmeyen Noel Baba’lı reklamından sonra Kızılaaç da Noel’deki tüketim alışkanlıklarını sorguluyor.

‘Anlamlı hediyeler verin!’

UNICEF’in ‘yoksul ülkelere gitmeyen Noel Baba’lı reklamından (http://bit.ly/tgiZGf ) sonra Kızılhaç da Noel’deki tüketim alışkanlıklarını sorguluyor.

Noel’de ‘bağış yapın’ diyen kurumun reklamları Amerikalı BBDO’nun elinden çıkmış.

İlk filmde hem ‘şey’ hem de ‘saçmalık’ anlamına gelen ‘stuff’ kelimesini tekrarlamayı seçen reklam şunları söylüyor: "Noel zamanı geldi. Liste yapmaya başla. Şeyleri almaya başla. Şeyleri paketle. Aldığının doğru şey olup olmadığını düşün. Şeylerle ilgili endişelen. Daha çok şey al. Şeyleri kutulara koy, şeyleri dolaplara koy, şeyleri çekmecelere koy…"

Reklamda daha sonra "İstediğimiz şey bu mu? İhtiyacımız olan şey bu mu? Önemli olan şey bu mu?" diye soruluyor.

"Bu yıl bu saçmalıklara/şeylere bir ara verelim ve insanlara bir anlamı olan bir şey verelim… En çok ihtiyacı olanlara umut, yardım ve şefkat verelim…" diyen film insanları bağış yapmaya çağırıyor.

Diğer reklamda sürekli tekrarlanan kelime ise ‘karar vermek’ (resolve).

"Yeni yılla birlikte kararlar da gelir" diye başlayan film şöyle devam ediyor: "Gereksiz atıştırmaları ve kaytarmaları bırakmaya karar veririz. Okumaya ve koşmaya başlamaya karar veririrz. Bu yıl birilerine yardım etmeye karar verin. Kızıl Haç’a yardım etmeye karar verin. Çünkü Kızılhaç insanlara umuti yardım ve şefkat verir; sadece felaketler sırasında değil, her zaman… Kızılhaç’a bağış yapın ve yeni yıldan önce birilerine anlamı olan bir şey verin…"


Künye
Reklamveren: Kızılhaç
Ajans: BBDO, New York
Yaratıcı yönetmen: Linda Honan
Metin yazarı: Nick Sonderup
Sanat yönetmeni: Kim Haxton

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.