‘Anadolu’nun Elleri’ İstanbul’a dokunuyor

Halkbank, yüzyıllardır Anadolu'da icra edilmeye devam eden 15 farklı geleneksel el sanatını fotoğraflarla...

20.04.2009 - 14:34 | MediaCat

Halkbank, yüzyıllardır Anadolu’da icra edilmeye devam eden 15 farklı geleneksel el sanatını fotoğraflarla belgeleyen “Anadolu’nun Elleri” sergisini İstanbul’da açtı. Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, sergi ile ilgili değerlendirmesinde “71 yıl önce üreten Türkiye’ye destek olmak amacıyla yola çıkan Halkbank ailesi olarak misyonumuzu bütünlüklü bir yaklaşımla icra etme hassasiyetine sahibiz. Hizmetimizi maddi destekle sınırlı tutmuyor, üreten insanların özveri ve başarı hikâyelerini anlatan projelere de imza atıyoruz. Böylece hem bize kattıkları değer için onlara olan şükran borcumuzu ödüyoruz hem de Türkiye’nin endüstri tarihine, kültür-sanat ortamına katkı sağlayacak eserler yaratıyoruz” dedi.

“Anadolu’nun Elleri” sergisi, deneyimli gazeteci ve yazar Nazım Alpman’ın Anadolu’yu dolaşarak Halkbank için kaleme aldığı “Ustadan Çırağa, Dededen Toruna Anadolu’nun Elleri” isimli kitaba dayanıyor. Sergi, fotoğraf sanatçısı Tolga Sezgin’in kitap için çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Sergide gümüş, demir, boncuk, semer, lüle taşı, yemeni, tekne, çini, bakır, dokuma, baston, kalay, halı, taş ve keçe ustalarının üretim süreçleri ve ürünleri fotoğraflarla anlatılıyor. Sergide, Ahlat, Afyon, Bartın, Beykoz, Buldan, Bursa, Denizli, Devrek, Diyarbakır, Gaziantep, Görece, İznik, Mardin, Midyat, Milas, Mudurnu, Safranbolu, Şanlıurfa ve Tavas olmak üzere Anadolu’nun farklı bölgelerinden 15 el sanatı ustasını yansıtan toplam 48 fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflara, ustaların hayat hikâyeleri ve sanatlarına ilişkin anlatılarından alıntılanan metinler eşlik ediyor.

Aydın, sergi ile ilgili değerlendirmesini şu sözlerle tamamladı:

“Ustalara saygı niteliğindeki bu çalışmamız, hepsi el emeği ve göz nuru ile ete kemiğe bürünen eşsiz sanat ürünlerinin, seri üretime inat direnişini, yerelliğini ve benzersizliğini de gözler önüne seriyor. Çinicilik, dokumacılık gibi kimi el sanatlarımız ise zamanla ulusal kalkınmaya da büyük katkı sağlayan, üretildiği şehri dünya çapında üne kavuşturan endüstriyel bir kimlik kazanıyor. Anadolu’nun kültürel mirasının belgelenmesine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz bu sergiyi, yüzyıllardır sanatlarını aşk ve özveri ile icra ederek yaşatan değerli ustalarımıza armağan ediyoruz.”

Halkbank, sergideki fotoğraflardan bazılarını 2009 yılı takviminde kullanarak Anadolu’nun geleneksel el sanatlarının daha geniş kitlelerle buluşmasına da katkıda bulundu. “Anadolu’nun Elleri” sergisi, 18 Nisan – 7 Mayıs 2009 tarihlerinde Fotografevi Allianz Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.