Algida dondurma sezonunu açtı

Algida'nın sezon açılış medya toplantısı, 17 Nisan'da Elit World Hotel'de düzenlendi. İnternet aracılığıyla...

20.04.2009 - 14:03 | MediaCat

2009 yılında tüketiciyi memnun edecek hiçbir çalışmadan geri adım atmayacaklarını söyleyen Algida yetkilileri, yatırımlarıyla sektörü büyütmeye devam edeceklerini ve tüketicilerinin yanında her zamankinden daha fazla yer alacaklarını bildirdi. Algida ayrıca, düzenlediği medya toplantısıyla dondurma sezonunu açtığını açıkladı.

Algida’nın sezon açılış medya toplantısı, 17 Nisan’da Elit World Hotel’de düzenlendi. İnternet aracılığıyla yerel medyayla da canlı olarak paylaşılan toplantıya, Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar ve Pazarlama Direktörü Şükrü Dinçer ev sahipliği yaptı. Toplantıda, Algida’nın dondurma sezonunu açtığı açıklanırken, Algida ve dondurma sektörünün 2008 yılı değerlendirildi, 2009 için hedef ve öngörüleri paylaşıldı.

Daima tüketicinin yanında

Dondurmanın bulunduğu ortama keyif veren bir gıda olduğunu söyleyen Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar, 2009 yılında da her zamanki gibi tüketicilerini mutlu etmeye odaklanacaklarını söyledi. Herkese ve her keseye uygun ürünleri olduğu belirten Coşar şöyle devam etti: “Daha fazla kabin ve kamyonumuzla daha çok kilometre yaparak, bir başka deyişle daha da görünür ve bulunur olarak, daima tüketicimizin yanında yer alacağız. 2009’da da pazarı büyütmeye odaklanacağız. Yatırımlarımıza devam edecek, bundan geri adım atmayacağız.”

Dondurma pazarı beklenenden az büyüdü

Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar, dondurma pazarının, 2008 yılında %10-15 oranında büyümesini beklediklerini, ancak yaz aylarının başındaki yağmurlu ve rüzgarlı hava koşulları nedeniyle büyümenin %8 oranında gerçekleştiğini söyledi. Coşar; “Pazarın raf cirosu 750 milyon Avro’ya geldi. Litre olarak büyüklüğü ise 200 milyon litreye ulaştı. Pazarın %96’sı endüstriyel dondurmaya ait olurken, diğer kısım da artizanal dondurmadan, yani bölgesel dağıtım yapan üreticiler ve pastanelerden oluştu. Pazarın litre olarak %55’i evde yenen dondurmalara ait oldu. Bu yıl da büyüme hem ev tipi dondurmada, hem de elde yenen dondurmada devam edecek. Ancak ev tipi dondurmada daha büyük artışlar söz konusu olabilir.” diye konuştu.

Erzincan’da ‘dondurmasına’ futbol maçı

Son 3 yıl içerisinde yaklaşık 45 milyon Avro yatırım ile fabrika kapasitesini iki katına çıkardıklarını söyleyen Coşar, “Bu yatırım paketiyle satış teşkilatına kadar tüm organizasyonumuzda yüzlerce yeni iş imkanı yarattık. Yaptığımız yatırımlarla bugün, Unilever içerisinde Avrupa’nın 2., dünyanın ise 3. büyük dondurma operasyonu konumundayız. Soğuk dağıtıma yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin dört bir yanında bulunurluk elde ettik. Bugün artık Erzincan’da bile köyde ‘dondurmasına’ futbol maçı yapılıyor. Dondurmanın bulunurluğunu arttırmaya yönelik olarak dolap ve soğuk zincir altyapısı yatırımlarımıza, 200 binin üzerinde kabinimizle, bu yıl da aynı tempoyla devam ediyoruz.” diye konuştu.

Herkese, her keseye uygun ürünler

Tüketicilerine cömert teklifler sunduklarını söyleyen Algida Pazarlama Direktörü Şükrü Dinçer, 2009 yılında herkese ve her keseye uygun ürünler sunduklarını, 12 adet yeni ürünleri olduğunu belirtti. Dinçer, “Fiyat basamaklarımızda 25 kuruştan 2,5 TL’ye kadar ürünlerimiz bulunuyor. Hatta kimi fiyatlarımız 2005 yılının bile altında.” dedi. Promosyon çalışmalarıyla da tüketicilerinin alım gücüne destek olacaklarını söyleyen Dinçer, 2009 yılı için iletişim çalışmalarına 50 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını açıkladı. Dinçer, “Dondurma sektörüne liderlik eden Algida olarak, sezonu açıyoruz. Bu yıl da her zamanki çalışmalarımıza, tüketicilerimizin yanında daha da fazla yer alarak, devam ediyoruz. Ürünlerimizden, fiyatlarımıza, promosyonlarımızdan etkinliklerimize tüm pazarlama faaliyetlerimizi, ‘tüketicilerimizin yanında yer almak ve onları mutlu etmek’ anlayışıyla şekillendiriyoruz. Umarız her yıl olduğu gibi bu yıl da, tüketicilerimize dondurma ile küçük mutluluklar yaşatırız.” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.