‘Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar’

Ajans Çaycıları'nda bu ay OMD Türkiye'ye konuk olduk.

06.10.2016 - 14:51 | MediaCat

'Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar'

“Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar”. Bu, 14 senedir “Türkiye’nin en büyük ajansı” olarak nitelendirdiği OMD’nin çay yükünü çeken Cumali Kılınç’ın sloganı. Çaykur Filiz’le çalışanları olduğu kadar ajansa gelip gidenleri de çayına hayran bırakan Kılınç’la OMD’deki öyküsünü, çayla suyun aşkını ve daha fazlasını konuştuk.

'Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar'

Filiz Çakmak
Finans Direktörü

Disiplinli, özverili ve samimi biridir Cumali. Burada yapılan her işte ekibin motivasyonunu sağlayan kişi olarak önemli bir rolü vardır onun. Çaykur Filiz kullanır ve çok da lezzetlidir çayı. Öyle ki onun çayını içtikten sonra başka yerde içtiğim çayları beğenmez oldum.

Bu sektörde ödüller alınır malum, Cumali de her dalda her ödüle layık bir insandır.

Ne kadar süredir buradasınız Cumali Abi?

14 sene. 26 yaşındaydım geldiğimde, şimdi 40.

Ne ifade ediyor sizin için OMD?

OMD’de çalışanlar benim ailem. OMD aile demek. Bu sektörde sürekli iş değişimi yaşanıyor. Ama olsun, yeni insanlar tanıyorum.

'Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar'

Zafer Kaya
Açıkhava Direktör Yardımcısı

Çay benim için sabahtan akşama kadar masamda mutlaka bulunması gereken bir şey. Benim için gün çayla başlar çayla biter.

Çaycımız Cumali de -ki yaklaşık dokuz yıldır tanırım kendisini- her işiniz için size yardımcı olmak isteyen, egosu olmayan, esprili ve zeki bir adamdır. Kendi gibi çayı da özeldir, tektir onun çayı. Yıllardır değişmez.

Çay denildiğinde ne geliyor aklınıza?

Çay, tadımı özel, Türkiye’deki herkesin sabah kahvaltısında, öğle, akşam, ikindi vakitlerinde… Her saatte içebileceği özel bir içecek.

Ne kadar çay içiliyor OMD’de?

İki mutfağımız var bizim. Her birinde günde 10 demlik çay demliyoruz. Günde 20 demlik yani. Sürekli demliyor, sürekli taze çay içiyoruz biz.

Çaycılığın en zor tarafı nedir sizce? Toplantılar mı?

Burası sektörün en iyisi olduğu için, ben de kendimce en iyi olmak için çabaladığımdan toplantılar çok basit geçer. Ajans için en zor tarafsa müşterilere sunum yapmak ve müşterinin sizden ayrılması. Alışmış olduğunuz bir müşterinin başka bir yere geçmesi kötü bir şey.

Çayınızı çok seviyor ajanstakiler, nasıl bu kadar güzel demliyorsunuz?

Çayın suyla buluşması bir aşktır, bu ikisi bir araya geldiğinde mükemmel bir tat çıkar ortaya. Ben de herkes gibi demliyorum, 25 dakika sonra da içime hazır oluyor. Özel bir yöntem yok, çay severek yapılsın yeter. Ha bir de tam kaynar suyla değil, ılık bir suyla demlenirse güzel olur. Ben toplantıya gelen insanlara “Hoş geldiniz, ne içersiniz?” dediğimde “Her zamanki gibi demli bir çay” diyorlar. Bence bu benim başarılı olduğumu gösteriyor.

'Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar'

Elif Duyulan
Sr. Sosyal Medya Uzmanı

Cumali Abi burada herkesin abisi gibi. Daha dün “Boğazım ağrıyor ıhlamur içeyim” diye mutfağa gittim “Adaçayı iç, iyi gelir” dedi. Aldım, biraz ağır kokuyordu hemen limon doğradı “Bu alır acılığını” diyerek. Canım ya.

Cumali Abi ödüle giden yolda bir motivasyon kaynağıdır -ki bence kendisi de en merhametli çaycı gibi bir ödül alabilir.

Peki, çok çay içen var mı OMD’de?

Günde 15-20 bardak içen arkadaşlarım var. Zaten ajansımıza gelip de çay içmeyen arkadaşım yoktur. Diğer ofislerden gelip kendi ofislerinde bu tadı alamayan arkadaşlar “Bu çayda ne var” diye sorarlar.

Reklam dünyasında ödüller de önemli bir yer kaplıyor. Siz yaptığınız işle bir ödül almak ister miydiniz?

Yaptığım hizmet karşılığında aldığım güleryüz, bir tebessüm yeterli benim için. Ödül törenlerine gitmedim hiç ama davet eden olursa gider miyim bilmem. Her hâlükârda ben Türkiye’nin Cannes’dan Aslan alan ilk ajansı OMD’de olmaktan dolayı çok mutluyum.

'Tavşan kanı çayımız hazır, buyurun arkadaşlar'

Emre Öztürk
Dijital Medya Planlama ve Satınalma

Burada her gün çayla başlar, boş bardaklarla biter. Çay geçmişten gelen, burada olan bir şey. Bu yüzden onun olduğu yerde bir güven duygusu da oluyor bence.

Hissiyat olarak “ajansın çaycısı”ndan “Cumali Abi”ye geçişim de bununla alakalı. O buralardaysa her şey yolunda demektir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.