Airbnb’den New York’a dava

Davanın nedeni, ev sahiplerine ait bilgilerin talep edilmesi.

27.08.2018 - 17:56 | Sencer Uçar

Airbnb'den New York'a dava

Airbnb, ev sahiplerine ait bilgilerin kendisiyle paylaşılmasını zorunlu kılan New York şehrine dava açtı.

18 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren yasa, normal şartlarda uzun dönemli kiralanması beklenen ancak kısa dönemli kiralanan “yasadışı” otelleri hedef alıyor. Söz konusu yasa ile Airbnb‘den ev sahiplerine ait isim, adres, telefon numarası, e-mail adresi, kiralanan meskenin açık adresi, internet sitesindeki bağlantısı, kiralanma süresi, kiradan hem ev sahibinin hem de Airbnb’nin kazancı gibi bilgiler talep ediliyor.

Airbnb ise mahkemeye başvurusunda, yeni yasayı “idari yetkilerin olağandışı aşımı” olarak tanımladı ve kenti Depolanmış İletişim Kanunu’nu ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nı ihlal etmekle itham etti. Başvuruda ayrıca Airbnb’den talep edilen bilgilerin korunmasına dair belirsizlik olduğu da belirtildi.

ABD’de evlerini kiralayan ev sahiplerine ait bilgilerin talep edildiği tek şehir New York değil. San Francisco, Şikago ve Seattle gibi şehirlerde de ev sahipleri, gerekli bilgileri yetkililerle kendileri paylaşıyor. New York ise bu şehirlerden farklı olarak, bilgilerin Airbnb tarafından temin edilmesini şart koşuyor.

Kaynak: Fast Company

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.