AdAge’ten haftanın viralleri

Coca-Cola'nın 'America the Beutiful' reklamı, geçtiğimiz haftanın en çok izlenen reklamı oldu.

14.02.2014 - 08:28 | Melis Madanoğlu Sözer

Coca-Cola'nın 'America the Beutiful' reklamı, geçtiğimiz haftanın en çok izlenen reklamı oldu.

“Hakkında konuşulmasından daha kötü olan tek şey hakkında konuşulmamasıdır” demiş Oscar Wilde bir keresinde. İşte Coca-Cola‘nın Super Bowl için hazırlanan, 13,7 milyon izlenme ile bir numaraya yerleşen ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen kışkırtıcı reklamındaki durum tam da bu.

Farklı geçmişlerden, farklı yaşamlardan gelmiş insanların ‘America the Beatiful’ şarkısını dokuz farklı dilde söylemeleri, ‘anti-Amerikan ve saldırgan’ olduğu gerekçesiyle muhafazakâr kanaat önderlerinin sosyal medyada ayaklanmasına sebep olmuştu. Coca-Cola, bu reklamın 90 saniyelik ikinci versiyonunu da Soçi Olimpiyatlarının açılışında yayınlamıştı.

Listede Super Bowl ile ilgisi olmayan tek reklam ise Soçi Kış Olimpiyatları için hazırlanan kampanya. Rusya’nın eşcinsellik karşıtı yasal düzenlemelerinin son aylarda aldığı tepkilerden biri de Kanada Çeşitlilik ve Dahiliyet Enstitüsü’nden (Canadian Institute of Diversity and Inclusion) geldi. Enstitü, oyunların başlangıçtan bu yana, her daim biraz ‘eşcinsel’ olduğunu söyleyen esprili bir reklam yayınladı. Bu reklam da 6 milyonluk izlenme ile haftanın en çok izlenenleri listesinde 10’uncu sırada yer aldı.

İşte Advertising Age‘e göre bu haftanın en çok izlenen reklam filmleri:

1. Coca-Cola: It’s Beatiful

Reklam Ajansı: Wieden+Kennedy Portland, ABD
Bu hafta gösterim: 13,7 milyon

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz. Kaynak: Advertising Age

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.