Accountability rating Türkiye sonuçları açıklandı

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl ilan edilen dev şirketlerin KSS performanslarını değerlendiren

12.11.2007 - 10:48 | MediaCat

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl ilan edilen dev şirketlerin KSS performanslarını değerlendiren accountability rating Türkiye sonuçları Capital Dergisi’nin bu ayki sayısında açıklandı.

Dünyadaki ve birçok ülkedeki en büyük şirketlerin sorumlu uygulamalara iştigal alanlarının içinde ne kadar yer verdiğini ölçen dünyadaki tek bağımsız uluslararası girişim olan ve uzun süredir ülkemizde de merakla beklenen Accountability Rating Türkiye 2007 sonuçları Capital Dergisi’nin Kasım sayısında açıklandı. Dünyada birçok ülkede her yıl Kasım ayında açıklanan listenin Türkiye bacağında Aksa Akrilik liderlik koltuğuna oturdu. İkinciliği Aygaz, üçüncülüğü ise Arçelik’in aldığı değerlendirmenin ilk sıralarında yer alan şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk alanında gösterdikleri performans küresel şirketlerle rekabet edebilecek düzeyde bulundu.

İlk 10 şirket ve Accountability Rating Türkiye skorları

1. Aksa Akrilik 54,50
2. Aygaz 53,60
3. Arçelik 49,60
4. Tofaş 47,80
5. Coca Cola 43,75
6. Tüpraş 40,92
7. Erdemir 40,16
8. Beko 39,42
9. BSH 39,11
10. Migros 38,99

Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik ve etik hesapverebilirlikle ilgili düşünce kuruluşlarından biri olan Londra merkezli AccountAbility ve Türkiye temsilcisi
SU CSR tarafından yürütülen çalışmanın amacı Türkiye’nin en büyük 50 şirketinin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını ve bu uygulamaları hangi boyutta üretim ve hizmetlerinin merkezi haline getirdiğini ölçmek. Bu amaçla geliştirilen yöntem Avrupa ve Kuzey Amerika’daki şirketleri de kapsayan küresel liste dışında geçen yıldan beri Güney Afrika, Macaristan ve Rusya’da açıklanıyor. 2007 yılında Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da ilk kez açıklanıyor.

Fortune International tarafından yayınlanan küresel Accountability Rating listesinde bu yıl birincilik koltuğuna BP oturdu. Geçen yıl birinci olan Vodafone ise 4 sıra gerileyerek 5. olarak değerlendirildi.

Küresel listeye göre bu yıl Avrupa ülkelerinin liderliği açık farkla ortaya çıktı. Merkezi Avrupa ülkelerinde olan 18 küresel markanın 18’i ilk 20’de yer aldı.

Küresel ilk 10 şirket ve Accountability Rating sonuçları

1. BP 75,2
2. Barclays 68,5
3. ENI 67,9
4. HSBC 67,2
5. Vodafone 66,3
6. Royal Dutch Shell 66,0
7. Peugeot 63,7
8. HBOS 62,0
9. Chevron 61,6
10. DaimlerChrysler 60,1

Küreselde büyük KSS danışmanlığı şirketi csrnetwork™, Türkiye’de SU CSR’la birlikte AccountAbility’nin yürüttüğü çalışma dünyada dördüncü, Türkiye’de ilk kez yayınlanıyor. Araştırma ciro açısından en büyük şirketlerin kamuya açık bilgileri üzerinden yapılıyor. Ayrıca bu şirketlerin sosyal ve çevresel performanslarını raporladıkları KSS ve sürdürülebilirlik raporlarının web üzerinde yayınlamış kopyaları da değerlendirmenin temelini oluşturuyor. KSS Raporlamasının çok yaygın olmadığı ülkemizde ve diğer ülkelerde ise araştırma kurumların web sitelerinde kamuyla paylaştıkları tüm raporlar ve bilgiler üzerinden yapıldı. Değerlendirmenin Türkiye’deki temsilcisi SU CSR, daha önce ilan edilen ve geçtiğimiz yıllarda altı ana alan üzerinden yapılan değerlendirmenin bu yıl dört ana alan altında toplandığını ve ülkemizde de küresel liste dışındaki diğer ülkelerde de üç ana alan üzerinden ölçümleme yapıldığını belirtiyor. Bu alanlar strateji, yönetim, katılım olarak belirtilmiş. Etki alanı bu yıl bizim gibi ülkelerde değerlendirme dışında bırakılmış ancak gelecek yıl yapılacak değerlendirmede “etki alanları” da bulunacak.

Accountability Rating Türkiye’de lider olan Aksa Akrilik, faaliyet alanını ve sosyal, çevresel ve ekonomik sorumluluklarıyla ilgili gelecek perspektifini iyi ve şeffaf bir biçimde ortaya koyması nedeniyle strateji ana alanında yüksek skorlar almayı başardı.

AccountAbility Yönetim Kurulu Başkanı Simon Zadek bütün dünyada KSS gurusu olarak kabul ediliyor. Capital Dergisi’ne Accountability Rating Türkiye sonuçlarıyla ilgili verdiği röportajda Zadek; “Accountability Rating Türkiye sonuçlarına göre ilk onda yer alan şirketlerin global markalarla yarışabilecek düzeyde olması oldukça önemli bir sonuç. Hatta bu, uluslararası marka olmaya başlayan şirketler için iyi bir haber.” şeklinde sonuçları yorumlarken, SU CSR’ın Genel Müdür’ü Sevim Akyol sonuçlarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Accountability Rating uluslararası bir performans değerlendirme yöntemidir. Türk şirketlerinin gelecek yıllarda kendilerini sosyal, çevresel ve ekonomik sorumluluklarıyla ilgili iyileştirecek kıyaslamalar yapabilme olanağını onlara sunduğumuz için çok mutluyuz. Sonuçlar bizi de çok sevindirdi. Ancak daha yapılacak çok şey var. Küresel rekabette sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar, yatırımlar, gelişmeler hızla yol alıyor. Accountability Rating Türkiye sonuçları ülkemizde bu süreçte önemli bir mihenk taşı olacak.”

AccountAbility Sorumlu Rekabet Programları Başkanı Alex MacGillivray’ın CNBC International kanalında yayınlanan Accountability Rating sonuçlarıyla ilgili röportajı için: http://www.cnbc.com/id/15840232?video=585918133

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.