3 kadın yıldız yükselişte

Celebrity Güven Endeksi’nde Gülben Ergen, Hülya Avşar ve Sibel Can güvenilirlikleriyle üst sıralara çıkan...

11.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Celebrity Güven Endeksi’nde Temmuz ayının ilk 3’ü yerlerini korurken, Sibel Can hızlı bir yükselişle 4. sıraya yerleşiyor. Hülya Avşar ve Gülben Ergen de Ağustos ayında güvenilirlikleriyle üst sıralara çıkan isimler arasında.

Celebrity Güven Endeksi, Ipsos KMG ve MediaCat işbirliğiyle gerçekleştirilen ve ‘Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi / önerisi sizin marka tercihlerinizde etkili olur?’ sorusuna yanıt arayan bir çalışma. Ipsos KMG İletişim Rehberi çalışması çerçevesinde 8 Ağustos-5 Eylül arasında, 12 ilde Türkiye kent nüfusunu temsil eden toplam 1200 kişi ile görüşüldü. Görüşmeler CATI tekniği (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) kullanılarak yapıldı. Tüketiciler kendi marka tercihlerinde etkili olduğunu düşündükleri ünlülerden en fazla 3 tanesinin ismini belirttiler. Celebrity Güven Endeksi hesaplanırken, her ünlünün hangi sırada belirtildiği dikkate alındı.

Bu dönem, katılımcılar arasında marka tercihlerinde hiçbir ünlüye güvenmediklerini belirtenlerin oranı artış göstererek yüzde 61’e ulaştı.

İLK ÜÇ ÜNLÜ DEĞİŞMEDİ
Bu dönem sonuçlarında ilk 3, Temmuz ayındakilerle aynı. Seda Sayan, Uğur Dündar ve Kenan İmirzalıoğlu aynı sırayla ilk 3’teki yerlerini muhafaza ederken, bu dönem 9 basamak birden yükselen Sibel Can 4. sırada dikkat çekiyor. Diğer büyük bir yükseliş ise 7 basamakla Hülya Avşar tarafından gerçekleştiriliyor. Ağustos ayı, genel anlamda kadın yıldızların güvenilirliklerini arttırdığı bir dönem oluyor.

RAMAZAN AYINDA YENİ İSİMLER
Bu dönem listeye yeni giren isimler arasında Berna Laçin, Tarkan, Ebru Gündeş, Derya Baykal ve Ender Saraç yer alıyor. 2009’dan beri listede hiç yer almayan Tarkan, uzun süren sessizliğin ardından ilk defa bu ay 13. sıradan listeye giriyor. Özellikle Ramazan döneminde sabah programlarında sıkça ekranlarda görülen Ender Saraç da listeye 20. sıradan giren bir başka isim. Bir önceki dönemde parladıkları gözlenen Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Şafak Sezer gibi televizyon yıldızları ise yaz sezonunun etkisini görerek listede düşüş gösteriyorlar.

Tüketicilerin marka tercihlerinde etkili olan ünlülerin tüketicilerin yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. 15-19 yaş arası bireylerde Tarkan ve “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı yeni dizisi ile ekrana gelen Beren Saat öne çıkarken, 20-35 yaş arası grupta karşımıza Ebru Gündeş çıkıyor. 36 yaş ve üstü bireylerde ise Uğur Dündar ve Derya Baykal’ın ortalamaya göre daha öne çıktığı görülüyor. Katılımcıların cinsiyetleri de verilen yanıtlarda etkili oluyor. Seda Sayan ve Gülben Ergen’e güvendiklerini belirtenler esas olarak kadınlar olurken, Orhan Gencebay ve Cem Yılmaz’ın güvenilirliğinin erkekler arasında çok daha etkili olduğu anlaşılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.