MediaCat

2021’i şekillendirecek 3 trend

GlobalWebIndex, pazarlamacılara ve reklamcılara 2021 hedeflerinde yol gösterecek tüketici eğilimlerini paylaştı.

2021’i şekillendirecek 3 trend

Dünyanın en büyük bağımsız ajans network’lerinden Worldwide Partners’ın 40’ın üzerinde ülkeden ajans liderlerini ve müşterilerini ufuk açıcı sunum, panel ve yuvarlak masa toplantılarında buluşturduğu WPI Global Summit 2020’de etkinlik sponsorlarından GlobalWebIndex’in genel müdürü Carrie Seifer’ın gerçekleştirdiği sunum ilgi çekiciydi.

Global çapta değişen tüketici algı ve davranışlarını analiz ederek pazarlamacılara, reklamcılara ve yayıncılara daha etkili iş sonuçları elde edebilmeleri için güncel içgörüler sağlayan araştırma şirketi GlobalWebIndex’in genel müdürü Carrie Seifer, katılımcılarla paylaştığı Global Trends Impacting 2021 başlıklı sunumunda 2021’de sektörü yakından ilgilendirecek tüketici eğilimlerine ışık tuttu.

Seifer’ın gündeminde üç temel eğilim vardı:

1. Ekonomik karamsarlık

Süregelen belirsizlik sebebiyle tüketicilerin çoğu ekonomi konusunda endişeli. İşini kaybedenlerin oranı yüzde 7 olsa da maaşı kesilen yüzde 27’lik ve kısa çalışmaya geçen yüzde 24’lük bir dilim söz konusu. Ankete tabi tutulanların yüzde 16’sının yalnızca bugüne değil geleceğe de karamsar baktığı görülüyor. Haliyle para harcamak konusunda çekimser davranan tüketicilerin yüzde 80’i yüksek maliyetli satın almalarını ertelemiş durumda. İlginç olansa şu: İhtiyaç duyduğu ürün bütçesine uygun hale gelirse satın alabileceğini ifade eden geniş bir kitle var.

Tüketicilerin yüzde 38’i alacağı ürünün indirime girmesini, yüzde 20’si ise daha esnek ödeme seçenekleri sunmasını bekliyor. Satın almayı önceliklendirdikleri ürünlerin açık ara farkla elektronikler olduğu göze çarpıyor. Şirketlerin burada uygulaması gereken strateji ise almak için vermek. Yani fiyat indirimleri ve esnek ödeme seçenekleri sunarak tüketiciyi yeniden kazanmak.

2. Doğru anlaşılma ihtiyacı

Araştırma sonuçları, tüketicilerin yüzde 32’sinin hâlâ reklamını gördüğü bir ürünü satın alma eğiliminde olduğunu gösteriyor. 17 ülkeden ankete tabi tutulan tüketicilerin çoğu, COVID-19’la bağlantısı olmayan reklamları da normal karşıladığını ifade ediyor. Bu, markaların reklam vermek konusunda çekimser davranmamaları gerektiğinin bir göstergesi. Fakat tüketiciler kültürlerini ve kendilerini daha iyi anlayan reklamlar görmek istiyorlar. Tüketicilerin neredeyse yarısının alışveriş yapacağı markadan en büyük beklentisi de sosyal olarak duyarlı olması.

Kişisel verilerin güvenliğine dair endişelerde düşüş söz konusu. Zira bu endişelerin yerini tüm dünyada sağlık ve güvenlik endişesi almış durumda. Ancak hâlâ yüzde 42’lik bir kesim, pandemiye karşı etkili önlemler alındığına ikna olduğu takdirde mağaza alışverişini tercih edeceğini belirtiyor. Bu, e-ticaretteki yükselişe rağmen geleneksel perakendecilik için de hâlâ umut olduğunu gösteriyor.

3. Yeni hedef kitle: Baby Boomers

Pazarlama ve reklam dünyasının bugüne dek iletişim çalışmalarında genç kuşağa ağırlık verdiğini söylemek mümkün. Ancak pandemi döneminde dijital hizmetlerin müşteri kitlesinin ileri yaş grubunda gözle görülür biçimde arttığı görülüyor. Bu süreçte müzik akış platformlarını kullanan Baby Boomer’lar yüzde 9, hızlı sipariş hizmetinden yararlananlar yüzde 23, online arkadaşlık uygulamalarına yönelenler ise yüzde 18 artmış durumda.

2021’de mobil cihazlarında daha çok vakit geçiren ve daha çok dizüstü bilgisayar satın alan bu kuşağa yönelik iletişimlere hız kazandırmakta fayda var. Birçok amaçla dijitaldeki varlığı genişleyen bu kuşağı dikkate almak, büyümenin yeni anahtarlarından biri olabilir.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.