MediaCat

2012 yılının ilk çeyreğinde iş ilanları yüzde 30 arttı

İstihdam piyasası yıla hareketli başladı. Yenibiris.com’un yılın ilk üç ayına dair değerlendirmesine göre iş ilanları önceki çeyreğe göre yüzde 30 oranında arttı.

2012 yılının ilk çeyreğinde iş ilanları yüzde 30 arttı

Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren “Yenibiriş İstihdam Raporu”nun 2012 yılının ilk çeyreğine dair sonuçlarını açıkladı. Yenibiris.com’da kurumsal kullanıcıların verdiği ilanlar ve bireysel kullanıcıların yaptığı başvurular sonucunda hazırlanan rapora göre iş ilanları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 30 artarken, ilanlara yapılan başvurular da yüzde 46 civarında artış gösterdi.

Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise iş arayanların ilanlara yaptığı başvurularda yüzde 54,  yayınlanan ilanlarda da yüzde 43 oranında yükselme yaşandı.

2012 yılının ilk çeyreğinde en fazla ilan yayınlayan sektörlerin başında yüzde 8’lik oranla ekonominin lokomotif sektörü yapı-inşaat yer aldı. Bu sektörü sağlık tıp (yüzde 6), eğitim (yüzde 6), turizm-otelcilik (yüzde 5) ve bilişim (yüzde 5), tekstil (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 5), perakendecilik (yüzde 4), toptancılık (4), hizmet (yüzde 4) ve gıda (yüzde 3) sektörleri izledi. Yapı-inşaat ve sağlık-tıp sektörleri, hem bir önceki çeyrekte hem de geçen yılın aynı döneminde yine ilk üçe giren sektörler olmuştu. 

İlanlarda en çok aranan üç pozisyon: Satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter
En çok yayınlanan ilanların başında yüzde 8’er oranla satış temsilcisi ve muhasebe elemanı pozisyonu geldi. Sekreter (yüzde 7), yönetici asistanı (yüzde 4), makine mühendisi (yüzde 3), inşaat mühendisi (yüzde 3), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2), elektrik mühendisi (yüzde 2), grafiker (yüzde 2) ve mimar (yüzde 2) sıralamadaki diğer pozisyonlar oldu. Geçen yılın aynı döneminde ve son çeyreğinde yine satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve sekreter en çok aranan üç pozisyon olmuştu. 

En çok başvuru yapılan üç sektör: Yapı-inşaat, bankacılık-finans ve sağlık-tıp
2011 yılının son çeyreğiyle karşılaştırıldığında adayların ilanlara yaptığı başvurular yüzde 46 civarında artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 54 oranında bir yükseliş yaşandı. Bir önceki çeyrek dönemde olduğu gibi adayların en fazla tercih ettikleri ve başvuru yaptıkları sektör, yapı-inşaat (yüzde 8) oldu. Yapı-inşaatın ardından banka-finans (yüzde 8), sağlık-tıp (5), tekstil (yüzde 5), bilişim (yüzde 5), turizm-otelcilik (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 4), eğitim (yüzde 3), perakendecilik-toptancılık (yüzde 3), hizmet (yüzde 3) sektörleri listede yer aldı.

En çok ilan yayınlanan iller ise 2011 yılının son çeyreğinde olduğu gibi sırasıyla İstanbul (yüzde 65), Ankara (yüzde 8), İzmir (yüzde 3) oldu.
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.