2010 yılının kariyer trendleri

Yenibiris.com’un verilerine göre 2010 yılında bilişim sektörü en çok ilan verilen ve başvuru yapılan ilk 10 sektör arasında yer aldı.

08.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com’un verilerine göre 2010 yılında bilişim sektörü en çok ilan verilen ve başvuru yapılan ilk 10 sektör arasında yer aldı. Bilişimde en çok aranan ve başvurulan pozisyon ise yazılım uzmanı oldu. Bu alanda son dönemde yükselen pozisyon ise Mobil Uygulamaları Yazılım Uzmanı.

Yenibiris.com’un 2010 yılı istihdamına yönelik yaptığı çalışmaya göre bilişim sektörü en çok ilan verilen ve en çok başvuru alan ilk 10 sektör arasında yerini korudu. En çok İstanbul’daki firmaların ilan yayınladığı görülen çalışmada, bu sektörde teknolojinin gelişimine paralel yeni pozisyonların ortaya çıktığı da gözler önüne seriliyor.

Bilişim sektörü bu yıl yine en çok ilan yayınlanan ve adayların en çok başvurduğu ilk 10 sektör arasında yer aldı!

2010 yılında en çok ilan yayınlanan sektörler arasında 6. sırayı almış olan bilişim, en çok başvuru alan sektörler arasında 9. sırada yer aldı. 2010 yılının en çok ilan yayınlanan ve başvuru alan sektörleri şöyle:

En çok ilan yayınlanan sektör

 1. Hizmet
 2. Sağlık-Tıp
 3. Perakendecilik – Toptancılık
 4. Gıda
 5. Bilişim
 6. Tekstil
 7. Üretim İmalat
 8. Hızlı tüketim
 9. Halkla ilişkiler

En çok başvuru alan sektörler

 1. Sağlık – Tıp
 2. Perakendecilik – Toptancılık
 3. Halkla ilişkiler
 4. İlaç
 5. Danışmanlık
 6. Tekstil
 7. Hizmet
 8. Banka Finans
 9. Bilişim
 10. Araştırma

Bilişim sektöründe 2010 yılında en çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan pozisyon yazılım uzmanı oldu. Adayların bu sektörde en çok başvurduğu diğer pozisyonlar arasında satış temsilcisi, grafiker ve bakım onarım teknisyeni yer aldı. Şirketler ise yazılım uzmanı dışında en çok web tasarım ve grafik uzmanı, elektrik ve elektronik mühendisi, müşteri temsilcisi aradı.

2010 yılında yazılım uzmanı pozisyonu en çok bilişim sektöründe gözde olsa da telekomünikasyon, elektrik-elektronik, perakendecilik-toptancılık, banka-finans gibi diğer sektörlerde de yazılım uzmanı aranıyor. Yazılım uzmanları da bilişim sektörü dışındaki diğer sektörlerde çalışmak üzere başvuruda bulunuyor.

Bu noktada mobil teknolojilerin hızlı gelişimine paralel olarak son dönemde yeni bir pozisyon da görülüyor: “Mobil Uygulamaları Yazılım Uzmanı”. Bu yeni pozisyon ilanlarda aynı görev tanımına sahip olarak "Blackberry – iPhone yazılım uzmanı" veya "Mobile Application Uzmanı" olarak da geçebiliyor.

2010 yılında bilişim sektöründe en çok ilan yayınlayan iller sıralamasında İstanbul % 47 ile üstünlük sağlarken, Ankara da %7 ile diğer şehirlerin önünde yer alıyor. Bilişim sektöründe yayınlanan ilanlara en çok başvuru yapılan şehrin de İstanbul olduğu görülüyor. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir ve Bursa geliyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.