Yılın Basın Fotoğrafları Ödülleri sahiplerini buldu

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran fotoğraflardan oluşan ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülleri sahiplerini buldu.

08.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran fotoğraflardan oluşan ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülleri sahiplerini buldu.

Mavi Marmara baskını sırasında çektiği fotoğrafla Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü Habertürk Gazetesi Foto Muhabiri Şefik Dinç’e verildi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen ve Vakıfbank’ın katkılarıyla gerçekleştirilen ödül töreni Rixos Otel’de yapıldı. Törene TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve çok sayıda davetli katıldı. Sunuculuğunu TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan’ın yaptığı törende Sanatçı Gökhan Kırdar piyano gösterisiyle izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Kısa konserin ardından dereceye giren fotoğraflar sinevizyon gösterisiyle izleyicilerle buluştu. Ardından ödüle layık görülen fotoğrafların çeken gazeteciler ödüllerini aldı.

Mavi Marmara baskını sırasında çektiği fotoğrafla ‘Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülüne layık görülen Habertürk Gazetesi Foto Muhabiri Şefik Dinç, ödülünü TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in elinden aldı. Şahin, Dinç’e ödülünü vermeden önce yaptığı konuşmada foto muhabirlerinin olayları hafızalara kazıdığını ve tarihe not düştüklerini belirterek hiçbir gazete veya derginin fotoğrafsız düşünülemeyeceğini ifade etti.

Basın mesleğinde bir olayın olduğundan daha fazla büyütüldüğüne veya küçültüldüğüne tanıklık ettiklerini kaydeden Şahin, foto muhabirlerinin olayları olduğu gibi yansıtarak ayrıcalıklı olduklarını bildirdi. Şahin konuşmasının ardından Dinç’e ödülünü takdim etti

Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal ‘Yılın Serbest Fotoğraf Birincisi, Yılın Çevre Fotoğrafı İkincisi ve Yılın Foto Röportaj Birincisi’ dallarında ödüle layık görüldü. Ünal, ödülünü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın elinden aldı. Ödülünü vermek için sahneye gelen Arınç ise konuşmasında fotoğrafçılık sanatının önemine değinerek bu işi layıkıyla yapan gazetecileri kutladı. Arınç ardından kendisine verilen fotoğraf makinesiyle salondakilerin fotoğrafını çekti.

Oktay Vural’dan Protesto

Arınç’ın ardından sahneye gelen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yaptığı konuşmada Şahin ve Arınç’a göndermelerde bulunarak gazetecilerin gözaltına alınmasını ilginç bir eylemle protesto etti. “Bastığınız her bir deklanşör, çektiğiniz her bir şey, yazdığınız her bir yazı aleyhinize delil teşkil edecektir” ifadelerini kullanan Vural, kendisine verilen fotoğraf makinesini yere bırakarak ilginç bir eyleme imza attı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.