2010 online alışveriş raporu

Hepsiburada.com, online alışveriş raporunu açıkladı.

15.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Hepsiburada.com, online alışveriş raporunu açıkladı. 3 milyon üyesi olan online alışveriş sitesinde 350 binin üzerinde üründe satılıyor. 4519 farklı markanın satışını yapan sitede en çok yorum olan ürün Nokia 5800 ve 6300 cep telefonları olmuş.

En çok aranan ürünler klima, cep telefonu, kulaklık, ütü, alyans, saat olurken en çok aranan markalar iPhone, Sony, Apple, Nokia, HP, Samsung ve Philips.

Yılın kategorilere göre en çok satan ürünleri

Kitap: “Haliç’te Yaşayan Simonlar – Dün Devlet Bugün Cemaat”

Telefon: Nokia 5800

Flm: Avatar

Müzik: “Kırık Kalpler Durağı”, Candan Erçetin

Oyun: Tabu Xl – HOBİ OYUN

Bilgisayar: 2010 yılında en çok satılan Intel Core i7 işlemcili notebooklar oldu. Buna ek olarak 2010 yılının son 6 ayında tablet PC’ler, ilk 6 aya göre %96 büyüme gerçekleştirdi.

Televizyon: 42” televizyonlar

Cep telefonu: PDA telefon satışları önemli bir artış gösterdi. En çok satan PDA telefonlar ise Nokia 5800, Nokia E63, Nokia E72, Samsung S8500, iPhone, Nokia X6 ürünleri oldu.

Yurt dışındaki üyelerin en çok satın aldığı ürünler: Kitap, film, cep telefonu, fotoğraf makinesi, bilgisayar ürünleri, müzik albümleri, kol saati ve sağlık güzellik ürünleri

Anadolu’da en fazla alışveriş yapan iller: Büyük şehirler diye adlandırılan İstanbul, Ankara ve İzmir bu sıralamanın dışında tutulmuştur.

  1. Antalya
  2. Balıkesir
  3. Muğla
  4. Manisa
  5. Zonguldak
  6. Konya
  7. Hatay
  8. Eskişehir
  9. Samsun
  10. Adana

Anadolu kapsamında en fazla sipariş edilen ürünler: ( İstanbul, Ankara, İzmir kapsam dışı tutulmuştur. )

Anadolu’dan gelen siparişler; Elektronik ürünler (bilgisayar, ev elektroniği, cep telefonu), oto aksesuar, spor ürünleri, kol saati ve takı, sağlık güzellik ürünleri, kitap, anne-bebek ürünleridir.

Anadolu’nun yaptığı alışverişin, genel alışveriş içindeki oranı:

Üç büyük il (İstanbul, Ankara, İzmir) dışındaki bölgelerden gelen siparişler toplam siparişin %60’ını oluşturmaktadır.

Bu üç büyük il ise toplam siparişin %40’ını oluşturuyor.

Hediye dönemlerinde verilen sipariş miktarı: Normal dönemlere oranla hediye dönemlerinde gelen siparişler %30 artış gösteriyor.

Bugün Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var. Türkiye, bu sayı ile dünyada 12, Avrupa’da ise 4. Sırada yer alıyor. Türkiye’de 2009 yılında 10 milyar TL olan e-ticaret hacmi, 2010 yılı sonunda 15 milyar TL’ye ulaştı. 2003’de bu rakam sadece 260 milyon TL idi. BKM verileri 2010 yılının ilk 6 ayında kredi kartlarıyla yapılan her 100 liralık harcamanın yaklaşık 7 lirasının internetteki sanal mağazalarda gerçekleştiğini gösteriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.